يکشنبه 1 خرداد ماه 1401 ساعت 05:08
وب سايت امور دانشجويي


معرفي مرکز مشاوره

يکي از نيازهاي اساسي انسان براي زندگي موفقيت آميز برخورداري از آرامش و امنيت خاطر در زمينه هاي تربيتي، رواني و اجتماعي است. هدف اصلي راهنمايي و مشاوره تسهيل رشد شخصي و رواني فرد، به سمت يک بلوغ اجتماعي و تعالي بخشيدن آن است. عوامل متعددي وجود دارد که انسان ها را در ابعاد شخصي،خانوادگي، تحصيلي، شغلي و ارتباطات بين فردي به سوي مسائل و مشکلات عديده اي سوق مي دهد مشاوره پاسخگوي سه موقعيت اساسي است:

 

 1- پيشگيري از مشکلات و بيماريهاي رواني و اجتماعي

 

2- درمان و بهبود مشکلات روانشناختي

 

3-  بالا بردن شناخت خويشتن و باور‌استعدادها و توانمندي‌ها

 

مشاور کيست؟ مشاور فردي است که پس از تحصيل در رشته هاي علمي مربوطه، توانايي ياري رساندن به مراجعان را پيدا کرده و شرايط خاصي داشته باشد. او زندگي و معني آن را درک مي کند، به اصول حرفه اي خود پايبند است و به ارزش هاي والاي انساني و اخلاقي متعهد است. قابل ذکر است که اصل رازداري يکي از اصول اصلي و مهم براي تمامي روانشناسان و مشاوران مي باشد.

مشاوره چيست؟ مشاوره رابطه حضوري بين يک فرد متخصص با مراجع « يا مراجعان» است که طي آن مشاور با استفاده از علم، دانش ، مهارت و توانايي هاي خود، به مراجع کمک مي کند تا درک و شناخت بهتري از مسائل و موقعيت خود بدست آورد و به مطلوب ترين شکل از توانايي، استعداد و امکانات خود بهره گيرد و قادر گردد در مواجهه با پيشامدها و مشکلات زندگي به گونه اي مناسب و عاقلانه تصميم گيري کند. حاصل اين فعاليت نه تنها کمک به فرد مراجع براي رفع مشکلات اوست، بلکه رشد و تعالي شخصي و اجتماعي وي را نيز به همراه خواهد داشت.

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختي  در راستاي انجام هدف هاي مذکور، خدمات مشاوره و جهت دانشجويان، کارکنان واساتيد را به شرح زير ارائه مي دهد:

واحد درمان : وظيفه اين واحد کمک به تسهيل رشد فردي ، حل مشکلات و درمان اختلالات و بيماري هاي رواني است .

1- مشاوره و روان درماني : مراجعين در اين نوع مشاوره به صورت حضوري جهت رفع مشکلات ياري مي شوند.

2- راهنمايي و مشاوره تحصيلي : افرادي که علاقمند به يادگيري روشهاي مناسب تحصيل مي باشند و يا درصدد تغيير رشته تحصيلي خود هستند ، مي توانند از اين مشاوره بهره مند شوند.

3- راهنمايي و مشاوره مذهبي و ازدواج : افرادي که قصد همسر گزيني دارند با معيارهاي علمي انتخاب، آشنـا شده و راهنمـايي هاي لازم را دريافت مي کنند و در اين زمينه بر مهارت هاي ارتباطي و شناخت تفاوت هاي فردي و نيازهاي يک زندگي مشترک تأکيد مي شود. و نيز همينطور افرادي که در مسائل ديني و عقيدتي دچار مشکل هستند مي توانند از اين نوع مشاوره بهره گيرند.

4- مشاوره خانواده :  افرادي که علاقمند مي باشند به زندگي مشترک خود معناي عميق تري ببخشند و يکنواختي زندگي را مرتفع سازند، يا دچار مشکلات خانوادگي هستند و در شرف طلاق بوده جهت رفع مشکلات و بهبود وضعيت مي توانند از اين خدمات استفاده نمايند.

5- مشاوره شغلي: اين واحدبه منظور انتخاب شغل مناسب با شناسايي استعدادها و توانايي ها، رغبت ها و شخصيت به مراجعين جهت حل مشکلات شغلي، افزايش رضايت شغلي کمک مي نمايد.

6- مشاوره بحران : در زندگي هر فردي مراحل بحراني وجود دارد. افرادي که دچار بحرانهاي روحي-اجتماعي و خانوادگي شده اند مي توانند از اين مشاوره بهره گيرند.

7- روان درماني و مشاوره شخصي: افرادي که در زمينه هاي عاطفي، سازگاري، خود شناسي و پاره اي از بيماري ها نظير افسردگي ، وسواس، اضطراب دچار مشکل هستند مي توانند از اين مشاوره بهره بگيرند.

مشاوره گروهي :  ارائه خدمات بالا به شکل گروهي، ويژه افراديست که داراي مشکلات مشترک مي باشند و مشاور تشخيص مي دهد‌که اين نوع مشکلات در گروه، سريع تر قابل حل مي باشد.

واحد روانسنجي:

اين واحد با انجام تست هاي مختلف هوش ، استعداد ، رغبت و شخصيت به تشخيص و درمان کمک مي نمايد.

واحد مددکاري:

پيگيري مسائل و مشکلات مراجعين در زمينه امور مرتبط با خانواده ، خوابگاه ها ، امور تحصيلي ، شغلي و در صورت ضرورت بازديد از منازل و کمک به رفع نيازهاي اوليه از اهم وظايف اين واحد است.

مشاوره خوابگاهها:

مرکز مشاوره اقدام به ارائه خدمات مشاوره اي در خوابگاه هاي دانشجويي مي نمايد. دانشجوياني که نمي توانند به مرکز مشاوره مراجعه کنند مي توانند از خدمات مشاوريني که در خوابگاه ها حضور دارند، استفاده نمايند


کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2022 Bam University. All rights reserved.