سه شنبه 24 فروردين ماه 1400 ساعت 18:41
حوزه معاونت پژوهشي

 - نمايه WoS

وب‌آف‌ساينس (Web of Science: WoS)  در واقع قسمتي از شرکت تامسون-رويترز است. WoS  خود شامل چندين پايگاه‌داده و يا نمايه بزرگ است که تعدادي از آن‌ها مربوط به کنفرانس‌ها است. WoS حدود ۴۵ زبان مختلف را پوشش مي‌دهد و بيش از ۱۲ هزار نشريه را پوشش مي‌دهد.  امروزه بخش علمي شرکت تامسون-رويترز با عنوان  Clarivate Analytics  به ارائه ليست تمامي مجلات تحت پوشش اين مؤسسه مي‌پردازد. شايان ذکر است که Clarivate Analytics در گذشته بخشي از شرکت تامسون-رويترز بوده است و هم اکنون با حفظ ارتباطات و روابط به يک مجموعه جدا تبديل شده است. 

زماني که نشريه‌ Wos در فهرست يکي از  چهار نمايه زير از WoS قرار گيرد، آنگاه ضريب تأثير IF به آن نشريه تعلق مي‌گيرد و مشخصات نشريه در گزارش ساليانه JCR با چاپ در ماه June هر سال (خرداد-تير) ذکر مي‌شود. (يا Journal Citation Report)  

 مجموعه وب‌آف‌ساينس شامل چهار نمايه اصلي زير مي‌باشد و نشريه‌هاي موجود در اين چهار نمايه اعتبار علمي بيشتري دارند:
 - 
نمايه استنادي علوم SCI:  Science Citation Index يا SCIE: Science Citation Index Expanded که زمينه‌هاي علوم پايه، مهندسي، پزشکي و کشاورزي را شامل مي‌شود.
 - 
نمايه استنادي علوم اجتماعي SSCI: Social Science Citation Index
 - 
نمايه استنادي هنر و علوم انساني  AHCI: Art & Humanities Citation Index  
 - 
نمايه استنادي علوم نوپديد به     ESCI: Emerging Sources Citation Index  اين نمايه، سال ۲۰۱۵ به ليست نمايه‌ها اضافه شده است و نشريه‌هاي با موضوعات نوپديد را شامل مي‌شود.

 

WoS داراي ديتابيس‌هاي منطقه‌اي به زبان‌هايي غير از انگليسي نيز مي‌باشد. با همکاري مرکز علوم چين، ديتابيس منطقه‌اي به زبان چين با عنوان Chinese Science Citation Database  راه اندازي شد. در سال 2013 ديتابيس منطقه‌اي ديگري با عنوان SciELO Citation Index براي پوشش دادن کشورهاي برزيل، اسپانيا، پرتغال، حوزه ي درياي کارائيب، جنوب آفريقا و 12 کشور ديگر آمريکاي لاتين راه اندازي شد. در سال 2014 موسسه مطالعات ملي کره جنوبي ديتاي کره‌اي WoS را به نام Korea Citation Index راه اندازي کرد و همينطور در سال 2015 مجموعه مشابهي در روسيه راه اندازي شد.


 - نمايه Scopus

 در سال ۲۰۰۴ همکاري گروه پژوهشي اسپانيايي SCImago (تلفظ اسپانيايي: اِسکي‌ماگو ) به سرپرستي پروفسور فليکس دمويا (Felix de Moya) با شرکت Elsevier براي نمايه کردن نشريه‌هاي علمي و... بسيار نزديک شد و اِلزِوييِر بر اين اساس نمايه با عنوان Scopus را راه‌اندازي کرد. اندازه‌گيري‌هاي اسکي‌ماگو بر اساس پرستيژ (Prestige)  و به صورت بسيار متفاوتي از WoS انجام مي‌شود. شاخص اسکوپوس،  SJR  نام دارد و نرمال‌شده آن SNIP نام دارد.

در ادامه پيوندهايي مفيد براي آشنايي بيشتر با شاخص SJR (شاخص اندازه‌گيري نمايه Scopus) و مقايسه آن با IF (ضريب تأثير نمايه WoS) ارائه مي‌گردد.


 


کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2021 Bam University. All rights reserved.