پنجشنبه 7 مرداد ماه 1400 ساعت 01:12
وب سايت مرکزي
خبر /
نشست مجازي رهبر انقلاب با دانشجويان / دوشنبه 29 ارديبهشت 1399 / عمومي / منبع خبر []/ مرجع خبر []

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در نشستي تصويري با مجموعه‌اي از جوانان دانشجو و تشکلهاي دانشگاهي، با اشاره به واقعيت هاي اميدآفرين کشور در مقابله با جبهه ظلم و کفر و استکبار، جوانان و دانشجويان را به برافراشته نگه داشتن پرچم حقيقي آرمانخواهي و مطالبه گري فراخواندند و به بيان ده توصيه مهم درباره مسائلي نظير تفکيک مطالبه‌گري با پرخاش و بدگويي، ضرورت گفتمان سازي، تلاش براي گسترش جبهه انقلاب از طريق يارگيري، اصالت ندادن به اختلاف سليقه‌ها، مرزبندي با ترديد افکنان در مباني انقلاب، تأکيد بر پيشرفت علمي، هوشياري در مقابل سرمايه گذاري دشمن بر روي جوانان و همچنين تبيين مفهوم صحيح دولتِ جوان و انقلابي پرداختند.
به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم و به نقل از پايگاه اطلاع رساني مقام معظم رهبري، رهبر انقلاب اسلامي با سپاس از پروردگار به علت استمرار برگزاري جلسه رمضاني هرساله با دانشجويان آن‌هم در شرايط کرونا، سخنان دانشجويان را خوب، پخته و سنجيده خواندند و گفتند: سطح مباحث در مقايسه با جلسات مشابه قبل بالاتر بود که نشان مي دهد روي موضوعات فکر و کار شده است.
ايشان با اشاره به سئوالات و ابهامات دانشجويان در اين جلسه از جمله در خصوص منصوبان و يا دستگاههاي مرتبط با رهبري افزودند: پاسخ ها و توضيحات روشني در اين زمينه‌ها وجود دارد که طبعاً وقت جلسه، بيان همه آنها را اجازه نمي دهد اما مسئولان نمايندگي رهبري در دانشگاهها و بخشهاي مرتبط با دانشجويان و دانشگاهها در دفتر رهبري بايد خود را متعهد به پاسخگويي و رفع ابهامات بدانند.
ايشان برخي اشکالات و پيشنهادهاي دانشجويان را ناشي از احاطه نداشتن به موضوع مورد بحث خواندند و افزودند: برخي پيشنهادها نيز قابليت کار بيشتر و تصميم گيري دارد که دفتر رهبري آنها را جزء به جزء بررسي خواهد کرد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي گفت و شنود رودررو را زمينه ساز حل ابهامات و سئوالات دانستند و افزودند: بسياري از مطالب بيان شده درست بود و طرح آنها در اين جلسه به ايجاد گفتمان لازم و عمومي کمک مي کند.
ايشان مجموعه جوانان کشور را اعم از دانشجو و غير دانشجو، مخاطب اين جلسه دانستند و تأکيد کردند: اصرار مکرر بنده درباره گفت و شنود با جوانان بر اين پيش فرض قطعي و ترديد ناپذير استوار است که آينده ايران متعلق به جوانان است و اين قشر در آينده کوتاه يا ميان مدت بسياري از مديريت‌ها و مسئوليت‌ها را برعهده مي گيرد، بنابراين هرکس به آينده کشور علاقه مند است، بايد جوانان را در ساختن هرچه بهتر آينده کمک کند.
رهبر انقلاب، طبيعت جواني را بخش ديگري از زيرساخت منطق گفت‌وگو با جوانان برشمردند و گفتند: طبيعت جوان با عناصري همچون اميد، ابتکار، صراحت، خطرپذيري و خستگي ناپذيري همراه است که همه اين عناصر براي اداره جامعه، ضروري و ذي‌قيمت هستند و برخي از مشکلات کنوني هم ناشي از فقدان برخي از اين عناصر است.
رهبر انقلاب اسلامي گفت و شنود با جوانان را در شرايط فعلي کشور داراي اهميتي مضاعف خواندند و افزودند: براي هرگونه تصميم گيري و اقدام بايد به موقعيت بسيار حساس و مهم کنوني کشور توجه کامل کرد.
ايشان در نگاهي کلي به موقعيت کشور خاطرنشان کردند: واقعيت اين است که امروز در مقابل ايران يک جبهه وسيع و عظيم ظلم و کفر و استکبار وجود دارد که در تلاش است با هر وسيله و ترفند و امکانات، نظام اسلامي را وادار به عقب نشيني و تسليم کند که اگر اين هدف محقق شود، براي آينده کشور بسيار گران تمام خواهد شد که البته به فضل الهي و هوشياري و ايستادگي مردم، جبهه استکبار در اين هدف ناکام خواهد ماند.
رهبر انقلاب هدف اصلي دشمنان از مقابله با ملت ايران را جلوگيري از ايجاد يک الگوي جذاب براي ملتها دانستند و افزودند: بايد متوجه بود که جمهوري اسلامي در کوران نبرد سياسي، فکري، جنگ نرم و احياناً برخوردهاي سخت با جبهه مستکبران قرار داشته و دارد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي توجه به ظرفيت بسيار بالاي کشور براي مقابله و پيروزي بر جبهه قدرتمند ظلم و استکبار را واقعيتي ترديدناپذير خواندند و گفتند: تجربيات نظامي و غيرنظامي ۴۰ سال اخير به خوبي ثابت مي کند ملت عزيز ايران ظرفيت پيروزي بر دشمنان عنود خود را دارد.
ايشان سرعت افزون‌تر حرکت علمي ايران در قياس با متوسط جهاني، وجود مجموعه اي عظيم از جوانان پايبند به مباني ديني، اعتقادي و فرهنگيِ نظام و حضور تحسين برانگيز مردم در هنگام حوادث عمومي و طبيعي از جمله کرونا، زلزله و سيل را نشانه هاي ظرفيت بالاي کشور براي پيروزي در جهاد علمي، فرهنگي و اجتماعي خواندند و افزودند: در جهاد فکري نيز کارهاي بسيار خوبي شده که مباحث امروز دانشجويان، گوشه اي از نتايج آن است.
رهبر انقلاب در جمع بندي اين بخش از سخنانشان گفتند: مجموعه واقعياتي که بيان شد نشان مي دهد نظام اسلامي در زمينه هاي فرهنگي، اجتماعي، نظامي و ديگر زمينه ها ظرفيت بسيار بالايي براي پيروزي در مقابل جبهه دشمن دارد و اين واقعيت روشن، اميدي حقيقي را در دلها ايجاد مي کند.
رهبر انقلاب اسلامي يکي ديگر از ظرفيت هاي بالاي کشور براي مقابله با جبهه وسيع ظلم و کفر و استکبار را احساس قدرت و عزت نهادينه شده در عموم ملت ايران دانستند و گفتند: با وجود برخي منفي‌بافاني که منزوي و در اقليت هستند و ضعف هاي خود را به جامعه و نظام اسلامي نسبت مي دهند، در کشور يک احساس عمومي و عميقِ عزت و قدرت وجود دارد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه يکي از شگردهاي مهم قدرتهاي استعماري و سلطه‌گر ايجاد حس حقارت و بي هويتي در ملتها است، افزودند: پيروزي انقلاب اسلامي اين احساس را در جوانان و ملت ايران ايجاد کرد که قادرند يک کار به ظاهر نشدني يعني ريشه‌کني حکومت استبدادي مورد حمايت قدرتهاي خارجي بويژه امريکا را انجام دهند و دنيا را متحير کنند.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به ايستادگي صريح و قدرتمندانه کشور در برابر زورگويي ها و اقتدار ملي کنوني خاطرنشان کردند: البته اين نکته مدنظر باشد که دشمن از تلاش براي تحقير ملت و مخدوش کردن اعتماد نفس ملي مأيوس نشده است اما با وجود تلاش‌هاي دشمن، خداوند خلاف آن را تقدير کرده است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: همين قضاياي مربوط به کرونا از جمله نحوه مديريت اين بيماري در کشور در مقايسه با غرب، تلاش‌هاي علمي براي شناخت اين ويروس و نهضت عظيم کمک مؤمنانه و همچنين پرتاب ماهواره، موجب احساس قدرت و عزت بيشتري در ملت ايران شده است.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه سخنانشان با اشاره به تأکيدهاي فراوان درباره توجه به مسئله جوان، گفتند: خوشبختانه اکنون توجه ويژه‌اي براي حضور جوان‌ها در بخش‌هاي مختلف به وجود آمده و به ديدگاههاي آنان و حضور جوانان در مديريت‌هاي مياني اهتمام به چشم مي‌خورد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به برخي اقدامات خوب در محيطهاي دانشجويي و حوزه‌هاي علميه نيز اشاره کردند و افزودند: طرح برخي مسائل در قالب مسئله محوري، پرداختن به مسائل متعدد بين‌المللي، و فعاليت‌هاي جهاديِ شگفت‌انگيز از جمله اين اقدامات است.
ايشان همچنين گلايه نماينده گروه‌هاي جهادي را مبني بر اينکه دستگاه‌هاي تصميم‌گير از نمايندگان اين گروهها دعوت به عمل نمي‌آورند و ديدگاه‌هاي آنان را لحاظ نمي‌کنند، بجا دانستند و با اشاره به حساسيت مجموعه‌هاي جوان به موضوع واگذاري‌ها خاطرنشان کردند: اصل اين اقدام کار خوبي بود و مسئولان را متوجه مسئوليت‌شان کرد، اما برخي تندروي‌ها هم در اين زمينه انجام گرفت.
رهبر انقلاب اسلامي، پيگيري مسائل مربوط به خانواده و حوزه زن را در برخي تشکل‌هاي خودجوش، از ديگر اقدامات خوب مجموعه‌هاي جوان برشمردند و تأکيد کردند: اين موضوع از مسائل مهمي است که حتماً بايد به صورت جدي پيگيري شود زيرا در اين زمينه يقيناً کم‌کاري‌هاي جدي صورت گرفته است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سپس به بيان ده توصيه کاربردي و عملي به جوانان و مجموعه هاي فعال دانشجويي پرداختند که خودسازي در ابعاد فردي و جمعي، نخستين توصيه بود.
ايشان گفتند: اگرچه ماه مبارک رمضان به آخرين روزهاي خود رسيده اما بهترين فرصت براي خودسازي از طريق انس با قرآن، نماز با حضور و اول وقت و دعا و تضرع است و نبايد با اتمام اين ماه، ارتباط معنوي قطع شود.
رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه «ارتقاي توانايي‌هاي فکري، تصميم‌گيري و عملياتي در جوانان» و «عبورِ سالم از لغزشگاهها» نيازمند بنيه روحي و معنوي قوي است، افزودند: از جمله اين لغزشگاهها، «ترس، ترديد، احساس ضعف و انگيزه‌هاي ناسالم» است.
دومين توصيه حضرت آيت الله خامنه‌اي به جوانان «تقويت مباني معرفتي» بود.
ايشان با تأکيد بر اينکه «انفعال» و «انحراف» دو آسيب بزرگ محيط‌هاي جوان به‌ويژه دانشگاهها است، گفتند: در ابتداي پيروزي انقلاب برخي جوانان مسلمان که داراي مباني معرفتي قوي نبودند، جذب گروههاي التقاطي شدند و در نهايت هم به روي هم‌ميهنان خود اسلحه کشيدند و به زير پرچم صدام رفتند اما جواناني که مباني قوي داشتند، محکم ايستادند.
ايشان به يک نمونه ديگر اشاره کردند و افزودند: برخي افراد در ابتداي انقلاب بسيار انقلابي عمل مي‌کردند اما به دليل مباني ضعيف معرفتي اکنون جزو پشيمان‌ها هستند که يکي از مسائل انقلاب اکنون همين حضرات پشيمان شده هستند.
رهبر انقلاب اسلامي دعاهاي صحيفه سجاديه به ويژه دعاي بيستم موسوم به دعاي مکارم الاخلاق را براي تقويت مباني معرفتي بسيار مهم ارزيابي و جوانان را به خواندن اين ادعيه‌ي فوق العاده عميق و تدبر در آنها دعوت کردند.
توصيه سوم رهبر انقلاب به جوانان ميهن «برافراشته نگه داشتن پرچم آرمانخواهي و مطالبه گري» بود.
ايشان مباحث امروز دانشجويان را جلوه اي از اين آرمانخواهي خواندند و افزودند: ممکن است همه مطالبات قابل اجرا نباشد اما مهم اين است که بازگو شود تا اصل بسيار با ارزش آرمانخواهي همچنان زنده و پرنشاط بماند و اجازه ندهد راه انقلاب گم يا منحرف شود.
رهبر انقلاب «عدالتخواهي، رفع فساد و در نهايت ايجاد تمدن اسلامي» را از مظاهر آرمانخواهي دانستند و افزودند: مطالبه گري طبعاً نوعي اعتراض و تأکيد بر رفع مشکلات و نقايص موجود است اما بايد جداً مراقب و هوشيار بود که نحوه بيان و ارائه مطالبات به گونه اي نباشد که اعتراض به نظام تلقي شود و يا دشمن بتواند آن را اعتراض به نظام القا کند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در بيان نکته اي ديگر در ضرورت آرمانخواهي يادآور شدند: اگر جوانان مؤمن و پاک اين پرچم را زمين بگذارند، ممکن است کساني آن را سردست بگيرند که هدفشان ضربه زدن به نظام است نه حل مشکلات مردم.
ايشان در همين زمينه افزودند: البته جريان چپ مارکسيستي ديگر در دنيا آبرويي ندارد و از فقر انديشه ورزي، فقر سياسي و فقر نيروي ميداني کارآمد در رنج است اما به هرحال هميشه ممکن است عده اي با تصاحب شعارهاي خوب، سوءاستفاده کنند.
چهارمين توصيه مهم رهبري به جوانان و دانشجويان اين بود که مطالبه گري و انتقاد و اعتراض را با پيشنهادهاي خوب و قابل اجرا همراه کنيد تا فايده جدي و ماندگار داشته باشد همچنان که در اسلام نيز نهي از منکر همراه امر به معروف يعني بيان پيشنهادهاي راهگشا و خوب توصيه شده است.
«ضرورت پرهيز از توأم کردن مطالبه گري با پرخاش و بدگويي» از ديگر توصيه هاي حضرت آيت الله خامنه‌اي به جوانان بود.
ايشان گفتند: هميشه به مسئولان تأکيد کرده ام به دانشگاهها و جمع هاي جوان بروند اما برخي از آنان مي گويند در اين اجتماعات، مطالبات با تخريب و بدگويي ارائه مي شود بنابراين فايده اي ندارد.
رهبر انقلاب يادآوري کردند: تخريب فضاي گفتگو را مسدود مي کند، بنابراين مطالبات را با استدلال و منطق و بدونِ پرخاش و اهانت مطرح کنيد.
«گفتمان سازي در زمينه مسائل مهم نظام و راه حل هاي آنها» توصيه بعدي رهبر انقلاب به مجموعه هاي جوانان بود.
ايشان گفتند: از جمله برکات اينگونه جلسات اين است که مطالب بيان شده به تدريج در افکار عمومي ذهنيت و جهت گيري مشخص ايجاد مي کند و در نهايت مي تواند به گفتمان تبديل و در پرتو اقبال عمومي، در انتخاب مديريت‌ها تأثير گذار شود.
رهبر انقلاب کمک رسانه ملي در اين زمينه را ضرورتي ترديدناپذير دانستند و گفتند: رسانه ملي البته بخش‌هاي جوان، شاداب و انقلابي هم دارد که در سخنان امروز دانشجويان مورد توجه قرار نگرفته بود اما به هر حال صدا و سيما بايد به ديدگاههاي جوانان توجه و در عرصه گفتمان‌سازي به آنها کمک کند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين زمينه در تبيين معناي حقيقي جوان و «دولت جوان و حزب اللهي» افزودند: مکرر گفته ام که به چنين دولتي معتقد و اميدوارم اما معناي اين حرف صرفاً اين نيست که يک جوان سي و چند ساله رئيس دولت باشد بلکه معناي دولت جوان و حزب اللهي يک دولت پاي کار، آماده و با نشاط است که علاج مشکلات است و مي تواند کشور را از راههاي دشوار عبور دهد.
ايشان افزودند: برخي در سنين بالا نيز به معنايي جوان و پر تلاش و با نشاط هستند، مانند شهيد بزرگوار حاج قاسم سليماني که بيشتر از ۶۰ سال داشت اما اگر شهيد نمي شد، او را تا ده سال ديگر نيز در همان مسئوليت حفظ مي کردم.
ششمين توصيه رهبري به جوانان «يارگيري و گسترش جبهه انقلاب در ميان کساني بود که به مباني پايبندند».
ايشان افزودند: برخي به مباني انقلاب معتقدند اما ممکن است در برخي موارد با شما اختلاف سليقه داشته باشند، آنها را طرد نکنيد و هرچه مي توانيد جبهه انقلاب را با جذب اينگونه افراد وسعت دهيد.
توصيه هفتم حضرت آيت الله خامنه‌اي به جوانان و دانشجويان، «مرزبندي صريح و با قدرت و بدون مماشات» در مقابل ترديدافکنان در مباني انقلاب بود که نشانه‌هاي پيشرفت کشور را انکار و با تزئين دشمن، راههاي غلط را به‌عنوان راه حل مسائل کشور بيان مي‌کنند.
ايشان ترديدافکني را ستون فقرات کار فرهنگي دشمن و اساس کار نرم عليه انقلاب خواندند و با تأکيد بر اينکه بايد در مقابل کساني که به اين کار دشمن کمک مي‌کنند ايستاد، گفتند: با وجود هزينه‌هاي سنگيني که آمريکايي‌ها در طول سالهاي متمادي براي تزيين و القاي چهره‌اي جذاب از خود انجام داده‌اند، امروز کشور و نظام آمريکا در بخش مهمي از دنيا منفورند.
رهبر انقلاب اسلامي از آتش زدن پرچم آمريکا در بسياري از کشورهاي دنيا و حتي در داخل خود آمريکا به‌عنوان يکي از مصاديق نفرت ملتها از اين رژيم ياد کردند و افزودند: علاوه بر ملتها، حتي رؤساي برخي دولتهاي همکار آمريکا نيز وقتي حرف دلشان را بيان مي‌کنند از دولتمردان و حکومت آمريکا متنفر و به آن بي‌اعتماد و بي‌اعتنا هستند.
ايشان بخشي از نفرت کنوني از آمريکا را ناشي از رفتار مسئولان فعلي آن از جمله رئيس‌جمهور و وزير خارجه کم‌مايه، پرحرف، بي‌منطق و مهمل‌گوي اين رژيم دانستند و خاطرنشان کردند: البته علت نفرت از آمريکا فقط اين مسئله نيست بلکه به عملکرد بلندمدت آمريکا از جمله کشتار، جنايت، بي‌عدالتي، تروريست‌پروري، کمک به دولتهاي مستبد و بدنام، حمايت بي‌دريغ از ظلم روزافزون رژيم صهيونيستي و اخيراً مديريت افتضاح در قضيه کرونا برمي گردد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي جنگ‌افروزي در کشورها از جمله افغانستان، عراق و سوريه را از ديگر دلايل منفور بودن آمريکا برشمردند و افزودند: آمريکايي‌ها صريحاً مي‌گويند در سوريه نيروي نظامي پياده کرديم چون آنجا نفت وجود دارد البته آنها نه در عراق نه در سوريه ماندني نيستند و قطعاً بايد از آنجا خارج شوند و بدون ترديد اخراج خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامي در هشتمين توصيه خود با تأکيد بر ادامه «پيشرفت علمي» و حفظ شتاب علمي کشور، دانشگاهها و محيطهاي علمي و تحقيقاتي را به اهميت علم در اقتدار کشور توجه دادند و گفتند: پيشرفت علمي با هدف سود کوتاه‌مدت شخصي ارزش چنداني ندارد. علم بايد در خدمت پيشرفت کشور و گشايش افقهاي آينده باشد تا همچنان‌که چند سال قبل گفتيم به نقطه‌اي برسيم که محققان براي استفاده از تازه‌هاي علمي ناگزير از يادگيري زبان فارسي باشند.
نهمين توصيه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ناظر به مسئله حجاب و حياء اسلامي در دانشگاهها بود.
ايشان گفتند: بنده در اين زمينه دغدغه دارم و خواهش مي کنم که مسئولان و رؤساي دانشگاهها و وزارتخانه‌هاي مربوط و به‌ويژه خود دانشجويان و دختر خانم‌ها به مسئله حجاب و فاصله‌گذاري بين زن و مرد که مورد تأکيد اسلام است اهميت بدهند و موازين شرعي را در دانشگاهها رعايت کنند.
دهمين و آخرين نکته رهبر انقلاب اسلامي، «مراقبت از جوانان و جلوگيري از سربازگيري دشمن از جامعه جوان کشور» بود.
ايشان افزودند: همه و بويژه مجموعه‌هايي که با مسائل جوانان سر و کار دارند بدانند همچنانکه مسئله جوان براي آينده کشور و نظام اسلامي اهميت دارد، دشمن نيز براي تخريب و به زانو درآوردن انقلاب به آن اهميت مي‌دهد و براي سوءاستفاده از جوانان کار و برنامه‌ريزي مي‌کند که البته در مواردي نيز براي اجراي برنامه‌هاي خود به عواملي در داخل کشور نياز دارد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به نمونه‌هايي از طراحي دشمن براي سوء استفاده از جوان ايراني مانند وادار کردن برخي عناصر به پشت کردن به کشور و يا استفاده از افرادي به‌عنوان عناصر تبليغاتي، سياسي و تحليل‌گر تأکيد کردند: همه بايد مراقب باشند که به سربازگيري دشمن از جامعه جوان کشور کمک نشود.
رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنانشان با اشاره به دعاي هميشگي خود براي هدايت و سعادت جوانان و حل مشکلات اشتغال و ازدواج آنان، گفتند: به توفيق الهي و به دعاي حضرت ولي‌عصر ارواحنا فداه مطمئناً فرداي جامعه جوان ما از امروز آن بهتر خواهد بود.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي هفت تن از نمايندگان تشکلها دانشجويي، ديدگاهها و دغدغه هاي خود را بيان کردند. آقايان:
محمد زادمهر – دبير اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان
علي طلوعي – نماينده بسيج دانشجويي سراسر کشور
علي دهقان – دبير اتحاديه دفتر تحکيم وحدت
علي اسکندري – دبير اتحاديه جنبش عدالتخواه دانشجويي
محمدحسين حبيبي – مسئول گروه جهادي روح الله دانشگاه صنعتي اميرکبير
ميلاد مفاخري – نماينده نشريات دانشجويي وزارت علوم
و سجاد اسدي – دبير اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان مستقل
بر اين نکات و پيشنهادها تأکيد کردند:
- ضرورت گسترش خدمات آموزشي نيمه متمرکز براي تحقق عدالت آموزشي
- لزوم در نظر گرفتن تدابير لازم در بازار سرمايه و هدايت نقدينگي به سمت تأمين مالي توليد
- پيشنهاد تشکيل شوراي عالي اطلاع رساني
- اهميت استفاده بيشتر از ظرفيت هاي مردمي براي نقش آفريني در عرصه هاي مختلف از جمله مبارزه با استکبار، نظارت بر مسئولان و مبارزه با فساد
- لزوم تعريف سازوکار عادلانه و عاقلانه براي جوانگرايي در عرصه‌هاي مديريت کشور و پيشگيري از برخي آفات آن
- ضرورت پاسخگويي مسئولان و بازگشت به نظام ارزشي دوران دفاع مقدس يعني هرچه مسئوليت بيشتر، شفافيت و پاسخگويي بيشتر اما برخورداري کمتر
- انتقاد از برخي اقدامات و بيان ابهام درخصوص وظايف و اختيارات شوراي عالي هماهنگي اقتصادي
- تأکيد بر اهميت فراهم کردن سازوکارهاي قانوني براي بيان ديدگاهها و اعتراضهاي مردم طبق اصل ۲۷ قانون اساسي
- لزوم تصويب نظام انتخاباتي تناسبي براساس سياستهاي کلي انتخابات
- پيشنهاد فعال‌تر شدن صدا و سيما در مواجهه با جنگ شناختي دشمن عليه افکار عمومي
- انتقاد از اهمال و کم کاري مسئولان متولي امور خانواده و جمعيت در عمل به وظايف
- پيشنهاد تشکيل کارگروهي براي تهيه طرح تحول کيفيت ارتقاي سربازي
- لزوم ارائه مدل مطلوب شفافيت در نهادهاي عمومي و انقلابي و چگونگي نظارت بر پيشبرد راهبردهاي رهبري در اين مجموعه‌ها
- گسترش فعاليت‌هاي دانشجويي جهادي از خدمات به مناطق محروم روستايي تا مناطق حاشيه شهرها
- پيشنهاد حضور نماينده گروههاي مردمي و جهادي در ساختارهاي رسمي و تصميم‌گيرِ مقابله با بحران
- لزوم توسعه ظرفيت شبکه‌هاي اجتماعي داخلي و گسترش زيرساخت‌هاي شبکه ملي اطلاعات
- ضرورت آسيب شناسي عملکرد شوراهاي عالي فضاي مجازي و انقلاب فرهنگي
- لزوم تبيين نسبت نظري جمهوري اسلامي با مقولاتي مثل سرمايه و ساختارهاي آن، هنر و رسانه، و خصوصي سازي در آموزش و بهداشت
- انتقاد از گره زدن حل مسائل کشور به سياست خارجي در سالهاي اخير
- انتقاد از غافلگير کردن مردم از جانب دولت در قضيه افزايش قيمت بنزين
- و لزوم الگو قرار دادن مشي سياسي و مديريتي شهيد سليماني به عنوان نمونه اعلاي عقلانيت انقلابي براي اداره بخشهاي مختلف کشور.


 


کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2021 Bam University. All rights reserved.