شنبه 26 مرداد ماه 1398 ساعت 17:39
حوزه معاونت پژوهشي
تصويب آيين‌نامه اجرايي قانون پيشگيري و مقابله با تقلب در تهيه آثار علمي/ ابلاغ آيين‌نامه اجرايي در روزهاي آينده


۱۳۹۸/۰۵/۲۳ به گزاش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، دکتر غلامي با اعلام اين خبر گفت: بر اساس اين آيين‌نامه اجرايي، کليه دانشگاه‌هاي کشور، بايد کارگروه مقابله با تقلب يا کارگروه اخلاق پژوهشي را تشکيل خواهند داد.
وي با اشاره به اينکه وزارت علوم به طور جدي در اجراي اين قانون از قبل هم شروع کرده است، ولي با تصويب آيين‌نامه اجرايي ورود پيدا خواهد کرد، افزود: کليه افرادي که در کشور به هر نحوي به وقوع تقلب علمي مثل نوشتن مقاله براي فرد ديگر يا نوشتن يا فراهم کردن امکان تهيه پايان نامه بدون زحمت فرد صاحب پايان‌نامه کمک مي‌کنند، از همين امروز کارخود را تعطيل کنند؛ چرا که قطعاً جرم و تقلب بوده و هست.
به گفته دکتر غلامي، وزارت علوم اين بار با گستردگي وسيع و در سطح کليه دانشگاه‌هاي کشور با اين موضوع مقابله خواهد کرد.


عليرغم برآورد هزينه سنگين فرصت مطالعاتي ۶ ماهه براي دولت
وزير علوم: الزام فرصت مطالعاتي هيات علمي‌هاي جديد در جامعه و صنعت، سرمايه گذاري ۶ ماهه با بهره‌وري ۳۰ ساله

به گزارش فارس، پس از الزامي شدن گذراندن دوره ۶ ماهه فرصت مطالعاتي براي اعضاي هيات علمي جوان، مدير کل دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش وزارت علوم از برآورد  سنگين اين طرح صحبت کرد و گفت: برآورد هزينه براي ورود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر به صنعت و تأمين حقوق آنها از طرف وزارت علوم عدد بسيار بزرگ است که گاهي از اعلام عدد و پرداختن به آن ترس داريم و انتظار مي‌رفت بخش صنعت يا سازمان گسترش در تامين بخشي از هزينه‌ها کمک کند.

۱۳۹۸/۰۵/۱۹ منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمي و دانشگاهي خبرگزاري فارس، درباره برآورد هزينه‌ فرصت مطالعاتي ۶ ماهه اساتيد جوان هيات علمي در بخش صنعت که گفته شده ارقام هزينه‌اي سنگيني را به وزارت علوم تحميل مي‌کند، گفت: اين کار کارشناسي‌شده است و منافع درازمدت آن را مي‌بينيم.

وي ادامه داد: وقتي يک نفر را ۴ سال به خارج از کشور مي‌فرستيم و کلي براي او هزينه مي‌کنيم، به اين دليل است که منافعي را براي آن متصور هستيم. در موضوع فرصت مطالعاتي در بخش صنعت هم همين‌ منافع ديده شده است.

غلامي گفت: هيات علمي جوان که به بخش صنعت مي‌رود، مسائل و مشکلات بخش صنعت را از نزديک لمس مي‌کند و با مجموعه مديريتي و حتي تحقيقاتي در بخش صنعت برقرار مي‌کند و وقتي پس از ۶ ماه به دانشگاه خود باز مي‌گردد، اين ارتباط باعث مي‌شود يکي از تلاش‌هايي که در کار علمي خود انجام مي‌دهد، تلاش براي حل مسائل و مشکلات آن صنعت و صنايع وابسته به آن مجموعه باشد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: بنابراين اگر فرض کنيم يک هيات علمي قرار است حداقل ۳۰ سال خدمت کند، سرمايه‌گذاري ۶ ماهه ۳۰ سال بهره خواهد داد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا اعتبار لازم براي اجرايي شدن اين طرح ديده شده است، گفت: قطعا ديده شده زيرا حقوق اعضاي هيات علمي جزء بودجه ديده‌ شده ثابت است و ما فقط تصميم گرفته‌ايم به اين آقا يا خانم بگوييم که به فرصت مطالعاتي برود.

غلامي با تاکيد بر اينکه حتما شخصي که به فرصت مطالعاتي در بخش صنعت مي‌رود،‌گزارش کار ارائه مي‌کند و نتايج کار را بررسي مي‌کنيم، گفت: با پيش‌فرض‌ اثرگذاري بلندمدت، سرمايه‌گذاري براي فرصت‌ مطالعاتي ۶ ماهه سرمايه‌گذاري زيادي نيست.

اصلاح و بازنگري ماده ۳ آيين‌نامه ارتقاء همراه با حفظ چارچوب فعلي تا پايان برنامه ششم (سال ۱۴۰۰)

۱۳۹۸/۰۵/۰۳  به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر عبدالرضا باقري (قائم مقام وزير علوم) درباره بازنگريِ آئين‌نامه فعليِ ارتقا مرتبه اعضاي هيأت علمي، اظهار داشت:

 اين آئين‌نامه که از دي ماه سال ۱۳۹۵ اجرايي شده زمان زيادي از تصويب و اجراي آن نمي‌گذرد، اکنون براي ايجاد ثبات در وضعيت اعضاي هيأت علمي و به منظور برنامه ريزي و جهت‌دهي به فعاليت‌هايشان، لازم است اين آئين‌نامه استمرار يابد و آن  را تا پايان برنامه ششم حفظ کنيم. از همين رو تغيير کلي آئين‌نامه اقدام مناسبي نبوده و براي جلوگيري از نگراني اعضاي هيأت علمي، بازنگري در آيين‌‌نامه ارتقاء گزينه بهتري به نظر مي‌رسد.
قائم مقام وزير علوم اضافه کرد: به نظر مي‌رسد ماده ۳ اين آئين‌نامه نياز به اصلاحاتي داشته باشد. چرا که اعضا نسبت به مواردي که در اين ماده وجود دارد، اشاراتي دارند و معتقدند با کاستي‌هايي همراه است. در اين زمينه به‌طور مستمر،  نظرات اساتيد را جمع آوري کرده‌ايم تا در آينده بتوانيم تغييرات اساسي و خوبي لحاظ کنيم.

وي افزود: با استناد بر ماده ۵ آيين‌نامه ارتقاء، اين امکان به دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقيقاتي داده شده که بتوانند متناسب با ماموريت‌هايشان، پيشنهادات خود را در راستاي تغيير يا اصلاحِ آئين‌نامه ارائه دهند تا در هيأت مميزه دانشگاه و يا هيأت مميزه مرکزي وزارتخانه، بررسي، تصويب و اجرايي شود.

قائم مقام وزير علوم تصريح کرد: علاوه بر تغييراتي که دانشگاه‌ها مي‌توانند در کوتاه مدت در اين آئين‌نامه ايجاد کنند، کارگروه‌هاي تخصصي در وزارتخانه تشکيل شده و پيشنهاداتي در راستاي پاسخگوتر بودن اعضاي هيأت علمي به نيازهاي جامعه ارائه شده است. اين موضوع در قالب ماده ۵ به دانشگاه‌ها ابلاغ و ارسال شده تا بررسي‌هاي لازم را انجام داده و نظرات خود را به ما اعلام کنند.

باقري ادامه داد: در حال حاضر بازنگريِ آئين‌نامه ارتقا مرتبه اعضاي هيأت علمي به دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي منعکس شده و انتظار مي‌رود، شوراي عالي انقلاب فرهنگي همراهي خوبي در اين زمينه با وزارت علوم داشته باشند. الزام به فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت براي رسمي‌ شدن

 ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ به گزارش ايسنا، دکتر منصور غلامي وزير محترم وزارت عتف در اجلاس سراسري رؤساي دانشگاه‌ها گفت:

به منظور توانمندسازي اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها از ابتداي سال ۹۸ تمامي اعضاي هيأت علمي که در قالب پيماني استخدام دانشگاه‌ها مي‌شوند بايد حدود شش ماه دوره‌هاي مهارت آموزي را در مراکز صنعتي بگذرانند و در اين مراکز حضور داشته باشند. در واقع در اين مدت اعضاي هيأت علمي از دانشگاه‌ها حقوق دريافت خواهند کرد و اين برنامه يک فرصت مطالعاتي کوتاه مدت به اعضاي هيأت علمي است و آنها بعد از گذراندن اين فرصت مطالعاتي مي‌توانند درخواست رسمي-آزمايشي شدن داشته باشند. (يا رسمي‌قطعي شدن براي کساني که از ابتداي سال ۱۳۹۸ رسمي‌آزمايشي شده‌اند.)

بر اساس بندهاي «د» ماده ۱۲ و ۱۴ تازه الحاق شده به آيين‌نامه استخدامي، براي تبديل وضعيت کليه اعضاي هيئت علمي که از ابتداي سال ۱۳۹۸ دوره پيماني يا رسمي آزمايشي را آغاز مي‌کنند، گذراندن فرصت مطالعاتي درجامعه و صنعت براي تبديل وضعيت بعدي الزامي است. به تبصره ۲ ماده ۴ شيوه‌نامه فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت توجه شود. (از همين‌جا قابل دانلود است.)

وزبر افزود: در واقع با اجراي اين برنامه اعضاي هيأت علمي فرصتي براي حضور در مراکز صنعتي و گذراندن دوره‌هاي مهارت آموزي پيدا خواهند کرد و يک رابطه تحقيقاتي علمي بين بخش‌هاي دانشگاهي و صنعتي به منظور تحقيق و توسعه صنايع مختلف و حتي دانشگاه‌ها شکل خواهد گرفت.

بررسي تغييرات آيين‌نامه ارتقاء در هيات مميزه‌ها

 

۱۳۹۸/۰۴/۱۷ وزير عتف همچنين از آئين‌نامه ارتقاي اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: اين آئين‌نامه ارتقا که در حال حاضر در دانشگاه‌ها وجود دارد بيشتر به بحث نظري فعاليت‌هاي اعضاي هيأت علمي توجه مي‌کند و کمتر به بخش‌هاي عملي توجه مي‌شود اما با بازنگري که در اين آئين‌نامه صورت گرفته به بخش‌هاي علمي، عملي و مهارتي اعضاي هيأت علمي نيز توجه مي‌شود.

دکتر غلامي تاکيد کرد: آئين‌نامه جديد ارتقاي اعضاي هيأت علمي در حال حاضر در هيأت‌هاي مميزه دانشگاه‌ها در حال بررسي است و به محض تأييد در اين مراکز، بخش امتيازدهي به فعاليت‌هاي عمل و علميي در عرصه‌هاي صنعتي، مهارتي و پژوهشي نيز جز محاسبه امتيازات ارتقاي اعضاي هيأت علمي قرار خواهد گرفت و اينگونه نيست که اعضاي هيأت علمي صرفاً بر حسب فعاليت‌هاي مکتوب خود ارتقا يابند.

وصول درخواست‌هاي فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت از سوي بخش‌هاي مختلف اجرايي کشور به وزارت عتف 

 

۱۳۹۸/۰۴/۱۷ معاون پژوهش و فناوري عتف (دکتر برومند) خاطرنشان کرد: با توجه به رايزني‌هاي انجام‌شده بين معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم و ديگر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي، استقبال خوبي از طرح «دوره فرصت مطالعاتي اعضاي هيأت‌ علمي در جامعه و صنعت» به عمل آمده و بيش از ۳۰۰ درخواست فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت اعضاي هيأت‌علمي از سوي وزارتخانه‌ها، صنايع و سازمان‌هاي اجرايي کشور به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دانشگاه‌ها واصل شده است. وي تصريح کرد: بر اين اساس انتظار مي‌رود دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي کشور از فرصت موجود حداکثر استفاده را در راستاي ارتقا و اعتلاي تعاملات مراکز علمي با سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي کشور بنمايند. 

يادآوري: بر اساس بندهاي «د» ماده ۱۲ و ۱۴ تازه الحاق شده به آيين‌نامه استخدامي، براي تبديل وضعيت کليه اعضاي هيأت علمي که از ابتداي سال ۱۳۹۸ دوره پيماني يا رسمي آزمايشي را آغاز مي‌کنند، گذراندن فرصت مطالعاتي درجامعه و صنعت براي تبديل وضعيت بعدي الزامي است. به تبصره ۲ ماده ۴ شيوه‌نامه فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت توجه شود. (از همين‌جا قابل دانلود است.)
چاپ کاغذي پايان‌نامه‌ها ممنوع شد.

۱۳۹۸/۰۴/۰۵ با دستور معاون آموزشي وزارت علوم از اين پس چاپ کاغذي پايان نامه ها، رساله ها و گزارش هاي درسي در همه مقاطع و رشته ها ممنوع خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر مجتبي شريعتي نياسر با ابلاغ بخشنامه‌اي به روساي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور از آنان خواست تا از سال تحصيلي آينده نسبت به حذف و ممنوع ساختن چاپ کاغذي پايان نامه‌ها و موارد مشابه اقدام کنند.

در متن بخشنامه يادشده آمده است: «در راستاي سياستهاي دولت و با توجه به نامه شماره ۹۷/۱۰۰/۴۵۴۲۳ تاريخ ۱۱ بهمن ۹۷ معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان محيط زيست و نيز با عنايت به عزم دستگاه آموزش عالي در کاهش هزينه‌ها، صرفه جويي در مصرف کاغذ و دستيابي به اهداف برنامه مديريت سبز و همچنين با توجه به نقش آموزش عالي در بهينه‌سازي رفتارهاي صحيح در جامعه، لازم است کليه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي از سال تحصيلي آينده نسبت به حذف و ممنوع کردن چاپ کاغذي پايان‌نامه‌ها / رساله‌ها، گزارش‌هاي علمي، گزارش‌هاي درسي و يا تکاليف آموزشي رايج در همه مقاطع و رشته‌ها اقدام کنند.

شايان ذکر است، تشخيص موارد استثناء (مصاديقي که امکان نشرِ الکترونيکي آن وجود ندارد) بر عهده دانشگاه خواهد بود.

  

الزام گذراندن «فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت» براي همه رشته‌ها و همچنين استادان زن

۱۳۹۸/۰۲/۲۸  دکتر مسعود برومند معاون پژوهش وزارت عتف درگفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اين سوال که آيا استادان خانم نيز ملزم به گذراندن فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت هستند، گفت: اين موضوع براي همه اعضاي هيأت علمي جواني که در سال ۱۳۹۸ به مجموعه آموزش عالي مي‌پيوندند، الزام آور است. 


وي ادامه داد: تفاوتي هم نمي‌کند که عضو هيأت علمي آقا يا خانم باشد،
رشته‌ها هم متفاوت نيستند، بنابراين بايد فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت را همگي مشمولين طي کنند.

ايشان افزود: جا و مکاني را هم که استادان بايد فرصت مطالعاتي در جامعه و صنعت خود را آنجا طي کنند، با کمک دانشگاه‌ها و تفاهم‌نامه‌هايي که وزارت علوم با سازمان‌هاي مختلف امضا کرده، تعيين مي‌شود.

وي ادامه داد: فرصت‌هاي مطالعاتي اعضاي هيأت علمي در جامعه و صنعت زمينه مناسبي را براي ارتقاي توانمندي‌ها و مهارت‌هاي آنان در کسب دانش بومي و انتقال يافته‌هاي پژوهشي به جامعه فراهم مي‌سازد.

 
پرداخت مازاد تدريس بر اساس حضور و عملکرد عضو هيأت علمي در دانشگاه و حذف حق‌التدريس
 
(طرح بهره‌وري و نو ارزش‌آفريني اعضاي هيأت‌ علمي)

 

۱۳۹۷/۰۹/۲۸ بر اساس اين طرح، به جاي پرداخت حق مازاد به يک استاد، براي تدريس مازادي که داشته، پرداخت‌ها به گونه‌اي خواهد شد که حقوق ماهيانه عضو هيأت علمي را متناسب با سهمي که از فعاليتش دارد افزايش مي‌يابد.

معاون آموزشي وزير علوم افزود: اين موضوع باعث مي‌شود اساتيد دانشگاه‌ها نيز حضور فعالي در دانشگاه‌ها داشته و دانشگاه‌هاي مطرح نيز به دنبال اين نباشند که از اساتيد حق التدريس بيرون از دانشگاه استفاده کنند.

وي ادامه داد: چون ظرفيت هيأت علمي دانشگاه هاي سطح يک ما بسيار بالاست مگر در موارد استثناء، بنابراين اصلاح وضعيت به اين معنا نيست که اساتيد حق‌التدريس حذف شوند، بلکه هدف اين است که پرداخت حق التدريس بازتعريف شود.

مجتبي شريعي نياسر افزود: با اجراي اين طرح هم حضور اعضاي هيأت علمي در دانشگاه‌ها بيشتر شده و هم پرداخت دانشگاه‌ها منصفانه‌تر بوده و حق اعضاي هيأت علمي متناسب با نقشي که ايفا مي‌کنند، تامين مي‌شود.


 


کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2019 Bam University. All rights reserved.