يکشنبه 18 خرداد ماه 1399 ساعت 10:31
وب سايت مرکزي
خبر /
دکتر نورالهي رئيس مجتمع در آيين بزرگداشت حکيم عمر خيام نيشابوري و روز رياضي گفت: اميدوارم در اين جلسات با همفکري و مشورت، ايده هاي مختلف را کشف و در جهت رفع مشکلات مردم بکار ببنديد. / يکشنبه 29 ارديبهشت 1398 / عمومي / منبع خبر []/ مرجع خبر []
دکتر نورالهي رئيس مجتمع در آيين بزرگداشت حکيم عمر خيام که امروز يکشنبه 29 ارديبهشت در سالن جلسات ساختمان خواجه نصير برگزار شد گفت: اميدوارم در اين جلسات با همفکري و مشورت، ايده هاي مختلف کشف و در جهت رفع مشکلات مردم بکار ببنديد.
به گزارش روابط عمومي رئيس مجتمع در اين آيين با بيان اينکه بايد به فکر باشيم و با کار و تلاش آينده را بسازيم گفت: ما به گذشتگان و دانشمندان همچون خيام افتخار مي کنيم و آن چيزي که انسان را به فکر وادار مي کند اين است که آيندگان درباره ما چه چيزي خواهند گفت، آيا آيندگان علاوه بر گذشتگان همچون خوارزمي و خيام به دانشمندان عصر حاضر مراجعه و افتخار خواهند کرد، در نتيجه ما با يد به فکر باشيم و با کار و تلاش ايده هارا بکار ببنديم و همچون گذشتگان به جامعه خدمت نماييم.

دکتر بيژن امامي پور مدير پژوهشي مجتمع و عضو هيأت علمي گروه رياضي در اين مراسم ضمن گراميداشت روز 28 ارديبهشت روز حکيم عمر خيام و روز رياضي، به تاريخ قبل و بعد ولادت خيام پرداخت وگفت: در آن دوران علاوه بر آتن و اسکندريه که داراي مدارس علم آموزي بودند در دوره هاي قديمي، بيت الحکمه بغداد نيز از لحاظ علمي سومين جايي بود که در روزگار خلفاي عباسي شهرت جهاني داشت و از جايگاه علمي بسيار بالايي برخوردار بود در دوران هارون الرشيد به اوج خودش رسيد و تا دوران مامون ادامه داشت. در آن زمان رابطه ايرانيان با خلفاي عباسي به دليل نزديکي تفکراتشان با هم ارتباط خوبي داشتند  اما  بعد از خلافت مامون جايگاه علمي بيت الحکمه بغداد و همچنين در زمان سلجوقيان که حکومت داري نمي دانستند به دليل تعصبات قومي و مذهبي رو به افول گذاشت. 

مدير پژوهشي مجتمع با بيان اينکه  نيشابور زادگاه خيام در آن زمان از لحاظ علمي جايگاه ويژه اي داشت گفت: دانشمندان بسياري و در حدود 4000محقق و پژوهشگر تا قبل از خيام در نيشابور حضور داشتند و به کار علمي مشغول بودند، اما در زمان خيام علم در اين شهر رو افول گذاشت و در اين دوره به دليل سخت گيريهاي قومي و مذهبي، خيام گوشه گير و در خلوت خود اشعاري را به صورت رباعي    مي سرود و تا زماني که خيام  زنده بود هيچ گونه شعري از ايشان مطرح نشد اما صد سال بعد از خيام رباعياتش را در کتابهاي مختلف نقل کردند. وقتي که خيام درگذشت نيشابور مورد تاخت و تاز و حمله غزهاي ترک و مغولان قرار گرفت و ويرانه گشت و از آن زمان به بعد نيشابور نتوانست جايگاه علمي خود را بدست آورد.
عضو هيأت علمي گروه رياضي مجتمع با بيان اينکه هيچ مدرکي وجود ندارد که دلالت کند کار تقويم جلالي متعلق خيام بوده است گفت: خواجه نظام الملک وزير ملک شاه سلجوقي در اصفهان از خيام دعوت کردند و با تشکيل شورايي که خيام نيز عضو اين شورا بوده تقويم جلالي را به خاطر مسائل مالي و مالياتي و سال خراج تنظيم کردند . بعد از حکومت ملک شاه و خواجه نظام الملک، خيام به مرو و و بلخ مي رود و در کار رصدخانه آن شهر مشغول به کار شد.
دکتر امامي پور گفت: ما ايرانيان بيشتر خيام را به عنوان شاعر، فيلسوف و حکيم مي شناسيم تا رياضي دان، دليلش اين است که ادوارد فيتز جرالد (نويسنده انگليسي) از اشعار خيام خوشش مي آيد آنها را ترجمه به مضمون مي کند درنتيجه ايده ها را از ادبيات و رباعيات خيام مي گيرد و به زبان انگليسي ترجمه و منتشر مي¬کند و در اروپا  بسيار طرفدار  پيدا مي کند و ايرانياني که در زمان قاجار که براي تحصيل به اروپا مي رفتند آنجا با خيام آشنا مي شدند.شايان ذکر است آيين گراميداشت حکيم عمر خيام نيشابوري توسط انجمن علمي رياضي يکشنبه 29 ارديبهشت با حضور رئيس مجتمع دکتر محمدعلي نورالهي، دکتر علي دريجاني مدير گروه رياضي، دکتر بيژن امامي پور مدير پژوهشي، دکتر صامت و دکتر سجاديان و دکتر فروزش اعضاي هيأت علمي و مدعوين و دانشجويان گروه رياضي در سالن اجتماعات دانشکده فني مهندسي برگزار و از اعضاي انجمن و نفرات برتر رشته رياضي تقدير به عمل آمد.
کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2020 Bam University. All rights reserved.