يکشنبه 18 خرداد ماه 1399 ساعت 09:32
وب سايت مرکزي
خبر /
برگزاري کارگاه حجاب و عفاف / دوشنبه 3 تير 1398 / عمومي / منبع خبر []/ مرجع خبر []
حجت الاسلام والمسلمين عسکري معاون نهاد رهبري دانشگاه شهيد باهنر کرمان در کارگاه حجاب و عفاف گفت: ساخت جامعه بدون شک توسط خود ما اتفاق مي افتد يعني اگر جامعه خوب باشد و يا بد، خود ما آن را ساخته ­ايم و کارکرد خود ما است.

حجت الاسلام والمسلمين عسکري معاون نهاد رهبري دانشگاه شهيد باهنر کرمان در کارگاه امر به  معروف و نهي از منکر و حجاب و عفاف گفت: ساخت جامعه بدون شک توسط خود ما اتفاق مي افتد يعني اگر زندگي خوبي داشته باشيم خود ما آن را ساختيم و اگر زندگي بدي داشته باشيم باز هم خود ما آن را ساختيم و کارکرد خود ما است.
به گزارش روابط عمومي مجتمع در اين کارگاه معاون نهاد رهبري دانشگاه باهنر با بيان اينکه امر به معروف و نهي از منکر و بحث حجاب و عفاف هر دو جزو احکام اجتماعي محسوب مي شوند گفت: بخشي از حوزه زندگي ما احکام فردي و بخشي از زندگي ما ارائه احکام اجتماعي است. وقتي که در احکام اجتماعي که از  ناحيه خداوند که براي ما صادر شده است دقت مي¬کنيم مي بينيم که براي سلامت زندگي ما بيان شده اند و هيچ ايرادي نمي¬توانيم از نظر عقلاني براي آنها بگيريم. 
حجت الاسلام و المسلمين عسکري در مورد حجاب که يکي از احکام اجتماعي است گفت: چنانچه انسان در موضوع حجاب دقت کند به اين دست آورد مي رسد آن حکمي که خداوند در حوزه پوشش و حجاب براي ما تدوين کرده باعث مي¬شود که کيفيت زندگي ما رشد کند و از طرفي ساخت جامعه بدون شک توسط خود ما اتفاق مي افتد يعني اگر زندگي خوبي داشته باشيم خود ما آن را ساخته¬ايم و اگر زندگي بدي داشته باشيم باز هم خود ما آن را ساختيم و کارکرد خود ما است.
وي با بيان اينکه در قرآن کريم هم به اهميت و جايگاه  امر به معروف و نهي از منکر و هم به تارک امر به معروف و نهي از منکر اشاره شده است گفت:  به عنوان نمونه در قرآن کريم، نام حضرت داود (ع )و حضرت عيسي (ع) را آورده که اين دو بزرگوار امتشان را لعن کردند و خداوند علت لعن اين دو بزرگوار نسبت به امتشان را دو معصيت بزرگ بيان مي¬کند،  يکي انجام دادن گناهان فردي از جمله عصيان و نافرماني توسط آن امت و معصيت بعدي کارکرد اجتماعي آن گناهان است که باعث مي شود که افراد نسبت به گناهان بي تفاوت شوند و اين بي تفاوتي و بي مسئوليتي باعث مي شود که افراد  مورد لعن و نفرين اولياي الهي قرار بگيرند و در اثر اين بي تفاوتي برکت الهي از آن جامعه برداشته مي شود.

معاون نهاد رهبري دانشگاه شهيد باهنر کرمان در باب اهميت جايگاه امر به معروف و نهي از منکر به فرمايش امام صادق (ع)  اشاره کرد که مي فرمايند: اگر کسي همسايه اي داشته باشد و يا با  افرادي زندگي کند که آن فرد و افراد عمل به معاصي داشته باشند و اين فرد نسبت به نهي کردن آن آدمها کوتاهي کند با معصيت آن فرد شريک است و علت آن بي تفاوتي و عادي جلوه دادن آن معصيت است. 
حجت الاسلام والمسليمن عسکري در مورد نحوه امر به معروف و نهي از منکر گفت: بعضي مواقع امر به معروف و نهي از منکر و بيان مسائل ديني به صورت مستقيم،  جبهه گيري را به دنبال دارد ولي اگر با کارکرد غير مستقيم ذهن ها و افراد را درگير و متوجه حقيقت موضوع کنيم  پذيرش بيشتر اتفاق مي افتد.
وي در ادامه کارگاه گفت: همه ما به دنبال داشتن دنيايي آباد هستيم،  که اين دنياي آباد شامل امنيت، آرامش، سلامت اخلاق و حفظ حرمتها است. اگر انسان داراي امکانات مالي عالي، زن و فرزند، خونه و ماشين خوب داشته باشد ولي آبرو، حرمت، امنيت جاني و آرامش نداشته باشد فايده اي ندارد و  هيچ آدم عاقلي ترجيح نمي¬دهد که امکانات مالي و همه چيز داشته باشد ولي آبرو، حرمت و آرامش در جامعه نداشته باشد. 
وي افزود: دو مهارت تصميم گيري و مديريت احساس به کيفيت بخشي و  بالا بردن سطح زندگي ما کمک مي کند، مهارت تصميم گيري؛ يعني تصميم گرفتن در مواقع حساس زندگي و مهارت احساس يعني کنترل کردن احساسات و  احساسي عمل نکردن در  مواقع حساس زندگي چنانچه کسي نتواند در زندگي درست تصميم بگيرد و احساسي عمل بکند حتما آسيب مي بيند.
حجت الاسلام والمسلمين عسکري در پايان به رابطه حجاب، مهارت تصميم گيري و مديريت احساسات با زندگي پرداخت و گفت: رابطه حجاب، مهارت تصميم¬گيري و مديريت احساسات با زندگي در اين است که حجاب به کيفيت بخشي زندگي ما، در قدرت تصميم گيري ما و در قدرت مديريت احساسات و هيجانات ما نقش اساسي دارد و به اين نتيجه مي رسيم که موضوعاتي که خداوند به عنوان احکام اجتماعي بيان کرده به صرف جنبه آخرت نيست بلکه براي بالا بردن سطح روح و روان ما، کارکرد آباداني زندگي ، سلامت زندگي اخلاقي و اجتماعي ما اين مساله را پيش برده است.
گفتني است کارگاه حجاب و عفاف با حضور اعضاي هيأت رئيسه، مسئول نهاد رهبري مجتمع، اساتيد و کارمندان روز دوشنبه 3تيرماه 98 توسط سخنران حجت الاسلام و المسلمين عسکري معاون نهاد رهبري دانشگاه شهيد باهنر کرمان در تالار بسطامي مجتمع برگزار شد.


کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2020 Bam University. All rights reserved.