سه شنبه 14 مرداد ماه 1399 ساعت 05:55
وب سايت مرکزي
خبر /
کارگاه پيشگيري از آسيبهاي رواني و اجتماعي و کارگاه مهارتهاي تحکيم بنيان خانواده با رويکرد فرزند پروري / دوشنبه 14 بهمن 1398 / عمومي / منبع خبر []/ مرجع خبر []
کارگاه پيشگيري از آسيبهاي رواني و اجتماعي و کارگاه مهارتهاي تحکيم بنيان خانواده با رويکرد فرزند پروري توسط دکتر روحي روانشناس باليني براي کارکنان برگزار شد.
   

کارگاه پيشگيري از آسيبهاي رواني و اجتماعي و کارگاه مهارتهاي تحکيم بنيان خانواده با رويکرد فرزند پروري توسط دکتر روحي روانشناس باليني براي کارکنان روز دوشنبه 14 بهمن در سالن بسطامي برگزار شد.

دکتر روحي در اين کارگاه گفت: خصوصيات فردي، خانواده، مدرسه، دوستان و اجتماع  در شکل گيري شخصيت افراد نقش آفريني مي نمايند و در خانواده اي که قوانين فرزند پروري در آن رعايت مي شود بچه بهتر رشد مي کند و به سلامت مراحل زندگي را طي مي کند و برعکس آن بچه اي که درخانواده اي با نگرش مثبت به مواد مخدر زندگي مي­کند و قوانين رعايت نمي شود آموزش در مدرسه خيلي موثر واقع نمي شود چرا که پايه هاي اصلي فرد در خانواده شکل مي گيرد.

دکتر روحي به جمله­اي از امام سجاد(ع) اشاره کرد که فرمودند: رفتار صحيح فرزندان از وظايف خانواده است و حق فرزند آن است که بداني او از تو است وخير و شر او در همين دنيا به تو نسبت داده مي شود.

ايشان با بيان اينکه بايد افراد واکنشهاي ناخودآگاه خودرا کنترل کنند گفت: بسياري از رفتارهاي ما از غرايز و واکنشهاي ناخودآگاه ما سرچشمه مي گيرد که در گذشته در خانواده پدر و مادر کسب شده است و بايد تمرين کرد که وقتي در اين شرايط قرار گرفتيم خودکنترلي داشته باشيم.

دکتر روحي به تاثير ژن بر رفتار انسانها اشاره کرد و گفت: ژن تاثير دارد ولي اين خانواده است که بر ژن ثاثير مي گذارد و در اين راستا پدر و مادر بر شخصيت، علايق، اخلاق، هوش، رفتار و ارزشهاي فرزندشان تاثير دارند و فرزند هرچه در خانواده ببيند ياد مي گيرد و عملکرد والدين هست که بر رفتار فرزندان تاثير مستقيم دارد.

مشاور روانشناس بالينينکاتي را در خصوص دوستان فرزندان گفت و بيان کرد: اگر مي خواهيد والدين متفاوتي باشيد زماني را که فرزند با دوستانش مي گذراند مديريت کنيد و بدانيد دوستانش چه کساني و از چه خانواده اي هستند و همچنين مي­توانيد از طريق دوستان بر علايق فرزند خود تاثير بگذاريد.

دکتر روحي گفت: به فرزندان خود بسيار محبت گنيد و در بغل بگيريد همانگونه که پيامبر اکرم(ص) فرمودند: فرزندان خود را بسيار نوازش کنيد و محبت کنيد چرا که فرزند با نوازش و محبت کردن نيازهاي عاطفي اش برطرف مي شودو به نياز عاطفي فرزندتان که در دوره هاي مختلف نوزادي، نوپايي، پيش دبستاني، دبستان، اوايل نوجواني، آواخر نوجواني و ...متفاوت است پاسخ دهيد. همچنين اجازه دهيم بچه خطا و اشتباه کند و با پيامد خطايش موجه شود و پي به اشتباهش ببرد

ايشان به خواسته­هاي فرزندان اشاره کرد و گفت: بچه بايد در خانواده طوري بار بيايد که براي رسيدن به خواسته اش بايد تلاش کند و صبر را ياد بگيرد و براي تحصين کردن فرزندان دستاوردهاي مثبتش را تحصين کنيد و بچه را هميشه با خودش مقايسه کنيد و با ديگران هرگز مقايسه نکنيد و نيز تلاشش را تحصين کنيد

دکتر روحي گفت: در خانه قانون بگذاريد،نظارت کنيد و محدوديت ايجاد کنيد، قوانين بايد ثابت باشند و اگر قوانين غلط باشند در غياب فرزند قوانين غلط را اصلاح کنيد و بچه اي که تحت نظارت والدين است احساس امنيت مي­کند، بهداشت رواني بهتري دارد و خود کنترلي را به فرزند ياد مي دهد.

 


کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2020 Bam University. All rights reserved.