جمعه 7 آذر ماه 1399 ساعت 21:56
وب سايت مرکزي
خبر /
دکتر غلامي در کنفرانس ملي آسيب‌شناسي آموزش و يادگيري الکترونيکي در ايران اعلام کرد:لزوم تقويت استفاده از فناوري هاي جديد و گسترش زير‌ساخت‌هاي آموزش‌هاي الکترونيکي در آموزش عالي/ ضرورت نگاه نقادانه و آسيب‌شناسي ارائه آموزش‌هاي مجازي / دوشنبه 21 مهر 1399 / عمومي / منبع خبر []/ مرجع خبر []
دکتر منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري در کنفرانس ملي آسيب‌شناسي آموزش و يادگيري الکترونيکي در ايران اعلام کرد: از اين پس تقويت و تعميق استفاده از توانمندي‌ها و فناوري هاي جديد و گسترش زيرساخت‌هاي مورد نياز آموزش‌هاي الکترونيکي بايد در آموزش عالي کشور مورد توجه بيشتر قرار گيرد. به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، در اين کنفرانس که صبح امروز (يکشنبه) با محوريت «تجربيات و چالش‌هاي استقرار يادگيري الکترونيکي» به صورت مجازي و حضوري در سالن شهداي جهاد علمي اين وزارت برگزار شد، دکتر غلامي با بيان اينکه همه‌گيري بيماري کرونا در جهان، اشتراک جوامع در حل مسائل پيش آمده ناشي از اين بيماري را بدون توجه به پيشرفت علمي و فناوري کشورها فراهم آورد، اظهار داشت: شيوع ويروس کرونا باعث يک جهش جدي و غير قابل پيش‌بيني در سطح جوامع به نسبت گذشته شد و ما در اين راستا به سطحي از پيشرفت در فناوري رسيديم که بتوانيم آموزش‌ها را به صورت مجازي ارائه کنيم.
وزير علوم تاکيد کرد: پس از يک نيمسال تحصيلي ارائه آموزش مجازي، بايد نگاه نقادانه به آنچه اتفاق افتاده داشته باشيم و اثرگذاري اين آموخته‌ها در جوامع هدف را بررسي کنيم. آسيب‌شناسي آنچه اتفاق افتاده، کار ارزشمندي است و با توجه به شرايط موجود، نگاه آموزش عالي کشور و آموزش عمومي بايد به گونه‌اي باشد که منتظر بازگشت به سيستم‌هاي قبلي آموزشي نباشيم.
وي با بيان اينکه در برخي از مراکز علمي و دانشگاهي از دوره‌هاي گذشته آموزش‌ها به صورت الکترونيکي بود، افزود: اين موضوع عموميت نداشت بنابراين در مجموعه علمي کشور براي به‌کارگيري آموزش مجازي از لحاظ فعاليت‌ها در سطح دانشگاه‌هاي کشور ظرفيت خوبي فراهم شد، چنانچه سرعت غير قابل پيش‌بيني براي اجراي اين نوع آموزش در دانشگاه‌ها شکل گرفت.
دکتر غلامي با بيان اينکه شرايط شيوع بيماري کرونا باعث شد ارتباط بيشتر، کامل‌تر و دقيق‌تري در تمام سطوح جامعه برقرار شود، افزود: نگاه به آموزش عالي در آينده بايد بر بستر حفظ، ارتقاء و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي فناوري اطلاعات باشد و امروز نگاه ما بايد به سمت استفاده از فناوري‌هاي آموزش مجازي و به روز کردن دانش و توانمندي فناورانه باشد، زيرا اين کار ضرورتي اجتناب‌ناپذير در ايام حاضر و پيش رو است.
وي با بيان اينکه در برنامه‌ريزي ماه‌ها و سال‌هاي پيش‌رو يکي از برنامه‌هاي جدي ما تقويت زير ساخت‌هاي مورد نياز آموزش مجازي است، اظهار داشت: نسل جوان استعداد بالايي در انطباق با شيوه‌هاي جديد دارد و اين ظرفيت انطباق در جامعه علمي بيشتر از بخش‌هاي ديگر به چشم مي‌خورد. اما بايد به اين نکته توجه کنيم که هميشه در جامعه نياز به آموزش مستمر و به روز رساني تخصصي و فني وجود دارد تا شاهد تحول سرعت و شکل‌گيري دانش جديد در کاربست آموزش تحصيلي باشيم.
دکتر غلامي در ادامه افزود: هدف کلي از ايجاد و توسعه آموزش الکترونيکي، فراهم نمودن امکان دسترسي يکسان، رايگان و جست‌و‌جوپذير در دوره‌هاي تحصيل و ايجاد فضاي آموزشي يکنواخت براي اقشار مختلف جامعه در هر نقطه و بهينه‌سازي شيوه‌هاي ارائه مطالب درسي به منظور يادگيري عميق‌تر و جدي‌تر است.
وي با بيان اينکه ما نبايد منتظر باشيم تا نظام‌هاي آموزشي قبلي دوباره در دانشگاه‌ها اجرا شود، گفت: بايد از ظرفيت آموزش کشور براي ارتقا و توسعه آموزش عالي و ارتباط بيشتر و کامل‌تر و دقيق‌تر در همه سطوح جامعه استفاده کنيم.
وزير علوم در پايان با تاکيد بر استفاده دانشگاه ها از آموزش‌هاي ترکيبي و آماده ساختن اساتيد و دانشجويان براي استفاده بهينه از اين سيستم آموزشي خاطرنشان کرد: راه براي گسترش شيوه‌ها و طراحي جديد و فناوري‌هاي به روز در کشور باز است و بايد اين موضوع جزو سياست‌هاي کلان قرار گيرد تا بررسي‌ها و پيگيري‌ها براي اجراي آن شکل گيرد.

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2020 Bam University. All rights reserved.