يکشنبه 22 تير ماه 1399 ساعت 01:25
وب سايت مرکزي
خبر /
روابط عمومي، روشنگر وجود و اثرگذاري سازمان در جامعه /لزوم انتشار گسترده و به موقع اخبار دستاوردهاي علمي و فناوري / دوشنبه 29 ارديبهشت 1399 / عمومي / منبع خبر []/ مرجع خبر []
دکتر منصورغلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري در نشست مجازي مديران روابط عمومي دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشي و پارک‌هاي علم و فناوري، بيست و هفتم ارديبهشت ماه؛ روز ارتباطات و روابط عمومي را تبريک گفت و با بيان اينکه «امروز روابط عمومي، وجود و اثرگذاري يک سازمان را در جامعه اعلام مي‌کند»؛ بر لزوم انتشار گسترده و به موقع اخبار دستاوردهاي علمي و فناوري توسط روابط عمومي دانشگاه‌ها تاکيد کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، در اين نشست مجازي که صبح امروز (شنبه) به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومي در سالن شهداي جهاد علمي اين وزارت برگزار شد، دکتر غلامي با بيان اينکه امروز، با توجه به توسعه فناوري‌هاي اطلاع‌رساني در اشکال مختلف، همگان در معرض اطلاعات گوناگون قرار مي‌گيرند، اظهار داشت: در اين راستا، وظيفه روابط عمومي‌ها به خصوص در اين روزهاي حساس شيوع کرونا، شفاف‌سازي و اطلاع‌رساني صحيح و به موقع است تا از انتشار اخبار نادرست، شايعات و اخبار برنامه‌ريزي شده جلوگيري شود.
وزير علوم افزود: با توجه به سرعت انتشار اخبار، معمولاً مخاطبان فرصت قضاوت ندارند و روابط عمومي‌ها به‌ويژه درخصوص مسائل ملي کشور، بايد حساسيت بيشتري به خرج داده و با انتشار اخبار صحيح، شفاف‌سازي لازم را انجام دهند.
دکتر غلامي با بيان اينکه مردم از دانشگاه‌ها و مراکزآموزش عالي انتظار خدمات و فعاليت بيشتري دارند، گفت: در اين راستا روابط عمومي‌هاي اين مراکز علمي بايد بسيار ظريف و دقيق عمل کنند. شما بايد دستاوردهاي گسترده علمي و فناوري دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي کشور را به موقع و به درستي انتشار دهيد تا اعتماد و توجه افکار عمومي به دانشگاه‌ها به ويژه در اين دوران حساس شيوع ويروس کرونا کم‌رنگ نشود.
وي افزود: وظيفه اصلي روابط عمومي دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي، علاوه بر انتشار اخبار عمومي دانشگاهي، رصد و جمع‌آوري دستاوردهاي علمي و پژوهشي و فعاليت‌هاي بي شمار اساتيد و دانشمندان در دانشگاه‌ها و انتشار مناسب اين اخبار با استفاده از روش‌هاي مختلف اطلاع‌رساني است.
وزير علوم با بيان اينکه دانشگاه‌ها در سال‌هاي اخير فعاليت‌هاي بسيار خوبي در زمينه رشد و توسعه کشور انجام داده‌اند، اظهار داشت: در چند ماه اخير هم در بحث بيماري کرونا، اخبار مناسبي از حضور و ورود مراکز آموزش عالي و پژوهشي و شرکت‌هاي دانش بنيان در اين حوزه در رسانه‌ها و صدا و سيما منتشر شده است. البته دانشگاه‌ها نبايد فقط به اخبار رسانه‌ها اکتفا کنند، بلکه بايد حتماً دستاوردهاي علمي و پژوهشي خود را ثبت و ضبط و منتشر کنند تا به صورت سابقه در فايل‌ها محفوظ بماند تا در اختيار نسل‌هاي بعدي خانواده دانشگاهي قرار گيرد.
دکتر غلامي با تشکر از برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي روابط عمومي در دانشگاه‌هاي کشور گفت: اين کارگاه‌ها براي مديران و کارکنان روابط عمومي دانشگاه‌هاي کشور و در مناطق ده‌گانه بايد به صورت مستمر برگزار شود، هر نيرويي که وارد روابط عمومي مي‌شود، در کنار اشتياق و علاقه براي فعاليت در اين اداره، حتماً بايد آموزش ببيند.
وي با اشاره به گسترش ظرفيت‌هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه‌هاي کشور گفت: دانشگاه‌ها بايد به روابط عمومي‌هاي‌شان توجه خاص داشته باشند و از ظرفيت‌هاي مختلف آن که موجود هستند و يا مي‌توان ايجاد کرد، استفاده بهينه کنند. به عنوان مثال اگر زماني لازم باشد که براي جلب داوطلب بيشتر براي ورود به دانشگاه اقدامي صورت گيرد، روابط عمومي‌ها هستند که مي‌توانند در سايت دانشگاه و انتشار گزارش‌هاي اطلاع‌رساني در ساير منابع خبري به صورت هدفمند در جلب دانشجويان فعاليت کنند.
وزير علوم با اشاره به نام‌گذاري امسال تحت عنوان سال «جهش توليد» از سوي مقام معظم رهبري گفت: دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي دستاوردهاي خوب و مناسبي در زمينه پيشرفت و شکوفايي علمي کشور داشته‌اند که حتماً بايد به بهترين نحو اطلاع‌رساني شود و اساس جهش توليد از مديريت جهادي، عملکرد مبتني بر يافته‌هاي علمي و استفاده از فناوري‌هاي جديد حاصل مي‌شود و اين همه از عهده دانشگاه‌ها برمي‌آيد.
دکتر غلامي بر هماهنگي و استفاده روابط عمومي دانشگاه‌ها از تجربيات يکديگر تاکيد کرد و گفت: روابط عمومي‌ها به صورت جزيره‌اي عمل نکنند و بهتر است روابط عمومي‌هاي دانشگاه‌هاي هر منطقه و هر استان عملکردي هماهنگ و هم‌افزا داشته باشند. همچنين بهتر است گزارش‌هاي دستاوردهاي علمي دانشگاه‌ها به فواصل زماني معين به مسئولان استاني ارسال شود تا آنها هم در جريان پيشرفت‌هاي علمي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي و پژوهشي منطقه خود قرار گيرند.

کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2020 Bam University. All rights reserved.