چهارشنبه 7 تير ماه 1396 ساعت 04:43
گروه مهندسي مکانيک

مهندسي مکانيک شاخه‌اي مهم از مهندسي است که با طراحي، ساخت و راه‌اندازي دستگاه‌ها و ماشين‌هاسروکار دارد.  اين رشته هم چنين ارتباط نزديک با ماشين هايي دارد که عمل تبديل انرژي‌هاي مختلف نظير انرژي خورشيد، انرژي هسته‌اي و انرژي شيميايي به انرژي حرکتي در آن ها انجام مي شود. مهندسي مکانيک بطور کلي نقش بسزايي در  بهبود کيفيت کلي زندگي و ارتقا امنيت و آسايش زندگي انسانها و نيز ايجاد رونق اقتصادي ايفا مي‌کند.  به جرات مي‌توان گفت که مهندسي مکانيک گسترده‌ترين رشته  مهندسي از نظر دامنه  فعاليت‌ها و کاربردها است و  در حقيقت بخش کاربردي علم فيزيک به شمار مي آيد تا با استفاده از مفاهيم پايه علوم فيزيک و رياضي به بررسي حرکت اجسام و نيروهاي وارد بر آنها ‌پرداخته و مي‌کوشد تا با توجه به نتايج بررسي‌هاي خود ، طرحي نو در زمينه فن‌شناسي و صنعت ارائه دهد و مسير پيشرفت انسان را هموار سازد. «مکانيک بهشت رياضيات است.» اين جمله زيبا از «لئونارد اولر» رياضي‌دان بزرگ سوئيسي، بيانگر ارتباط تنگاتنگ رياضيات با مکانيک است.  مهندسان مکانيک، اصول اساسي نيرو، انرژي، حرکت و گرما را به کار برده و با دانش تخصصي خود، سيستم‌هاي مکانيکي و دستگاه‌ها و فرآيندهاي گرمايي را طراحي کرده و مي‌سازند. مهندسان مکانيک، گستره وسيعي از دستگاه‌ها، فرآورده‌ها و فرآيندها را توليد مي‌کنند. به عنوان نمونه :موتورها و سيستم‌هاي کنترل خودرو و هواپيما، نيروگاه‌هاي الکتريکي، دستگاه‌هاي پزشکي، اجزا و قطعه‌هاي گوناگون از موتورهاي با ابعاد ميکروسکوپي گرفته تا چرخ‌دنده‌هاي غول‌آسا، فناوري ليزر، طراحي و ساخت به کمک ​رايانه،ماشيني کردن يا خودکارسازي (اتوماسيون) و روباتيک، انواع گوناگون از فرآورده‌هاي مصرفي از دستگاه‌هاي تهويه مطبوع گرفته تا رايانه‌هاي شخصي و تجهيزات ورزشي، ماشين‌ها و دستگاه‌هايي که هر يک از اين محصولات را به صورت انبوه توليد مي‌کنند، بخشي از زمينه هاي مرتبط با مهندسي مکانيک هستند .در نهايت مي‌توان گفت اکثريت وساِيل و ابزاري که در زندگي روزمره انسانها کاربرد دارد و به عبارتي هر وسيله اي که حرکت کند و يا انرژي مصرف نمايد، به احتمال زياد يک مهندس مکانيک در طراحي و يا ساخت آن نقش داشته است.مهندسي مکانيک ابتدا در طي انقلاب صنعتي در اروپا در قرن ۱۸ ميلادي به عنوان يک شاخه مجزا شناخته شد؛ با اين وجود اين شاخه  دانش توسعه پيدا کرده است. دانش مهندسي مکانيک در قرن ۱۹ ميلادي درنتيجه پيشرفت‌هاي فيزيک نشأت گرفت. اين شاخه به طور پيوسته‌اي تکامل يافته تا پيشرفت‌هاي فناوري را به‌کار گيرد و امروزه مهندسان مکانيک به دنبال گسترش دانش در رشته‌هايي چون مواد مرکب، مکاترونيک و نانوتکنولوژي هستند. مهندسي مکانيک به ميزان زيادي، هم‌پوشاني‌هايي با مهندسي هوافضا، مهندسي دريا، مهندسي خودرو، مهندسي راه آهن (ماشينهاي ريلي)، مهندسي کشاورزي (ماشينهاي کشاورزي)، مهندسي پزشکي (بيومکانيکمهندسي مکاترونيک و به ميزان کمي با مهندسي رباتيک، مهندسي صنايع، مهندسي معدن، مهندسي متالورژي، مهندسي عمران، مهندسي برق، مهندسي هسته‌اي، مهندسي شيمي و مهندسي نفت دارد. به جرات مي توان ادعا نمود مهندسي مکانيک شالوده اصلي و تاثيرگذار صنعت و کارخانجات بوده که مي تواند باعث رونق فعاليتهاي موجود در کشور با اتکا بر خودکفايي صنعت گردد که نمونه بارز آن را مي توان در بي اثر نمودن تحريم هاي کاذب دولت هاي غربي دانست.

1- گرايش‌هاي مهندسي مکانيک

در اجراي اصول قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، از جمله " ب" اصل دوم و بندهاي 3 و 13 اصل سوم و ايجاد شرايط تحقق بند 4 همين اصل و نيزاجراي اصل سي ام و بند 7 چهل و سوم و ايجاد شرايط تحقق بندهاي 8 و 9 اين اصل و اصول ديگر و به منظور تربيت متخصصان متعهد در صنايع و تبديل وابسته به صنايع مستقل و خودکفاء، پس از بررسي و پژوهش در صنايع مکانيک " مجموعه کارشناسي مکانيک " تدوين شده است. رشته مهندسي مکانيک داراي سه گرايش عمومي «طراحي جامدات ، حرارت و سيالات، ساخت و توليد» در مقطع کارشناسي مي‌باشد .مهندسي مکانيک ( در سطح کارشناسي) در شروع آموزش مهندسي در ايران با مهندسي برق يک رشته تحصيلي بوده و «الکترومکانيک» ناميده مي‌شد. اما در حدود 50 سال پيش، اين دو رشته از هم جدا و به مرور رشته‌هاي ديگري مانند مهندسي شيمي و مهندسي مواد نيز از مهندسي مکانيک منفک گرديد. در حال حاضر مهندسي مکانيک به عنوان رشته مهندسي مکانيک عمومي ارائه مي گردد. با پيشرفت صنعت و نياز صنايع به تخصص‌هاي مختلف در اين زمينه، گرايشهاي مذکور در آن ايجاد شدند که به معرفي اجمالي آنها مي پردازيم:       

  1-1 -  گرايش مکانيک در طراحي جامدات

هدف تربيت متخصصاني است که بتوانند در مراکز توليد و کارخانجات، اجزاء و ساختار ماشين‌آلات مختلف را طراحي کنند. طراحي و ساخت تمامي ماشين‌آلات و قطعات آنها، اعم از ماشين‌آلات توليدي ، لوازم خانگي و تجهيزات پزشکي، طراحي و ساخت تجهيزات مکانيکي انواع نيروگاه ها (با سوخت فسيلي، اتمي و انرژي هاي تجديدپذير و نو از قبيلخورشيد،باد ، آب و...)  طراحي و ساخت تجهيزات و سيستم‌هاي انتقال و تصفيه آب، سيستم‌هاي مکانيکي و کنترلي پالايشگاه ها و کارخانجات شيميايي، طراحي بالابرها و آسانسورها، سيستم‌هاي حمل و نقل، ساخت ماشين‌آلات تغليظ و بازيافت مواد از قبيل کارخانجات قند، کاغذسازي ، سيمان ، نساجي ، نمک و کنسانتره ،  طراحي و ساخت وسايل و تجهيزات حمل و نقل زميني، دريايي و هوايي، طراحي تجهيزات دفاعي مانند تانک، راکت، اژدر و پلهاي متحرک، ساخت روبات‌ها، بازوهاي مکانيکي و سيستم‌هاي توليد، طراحي ماشين‌هاي تراش، فرز، چاپ ، سيستمهاي تعليق و سيستم‌هاي انتقال قدرت و سيستم هاي انتقال مواد توسط مهندسان اين گرايش انجام مي‌شود.

دروس اين دوره شامل دروس نظري، آزمايشگاهي، کارگاه، پروژه و کارآموزي است. فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در کارخانجات مختلف نظير خودروسازي ، صنايع مادر از قبيل :صنايع نفت، ذوب فلزات، صنايع غذايي، صنايع فولاد و غيره مشغول به کار شوند و براي اين دوره امکان ادامه تحصيل در سطوح کارشناسي ارشد و دکترا در داخل و خارج از کشور وجود دارد. موفقيت داوطلبان به آگاهي آنها در زمينه دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فيزيک و مکانيک و همچنين تسلط آنان به زبان انگليسي بستگي فراوان دارد. از جمله دروس مهم اين دوره مي‌توان  مقاومت مصالح، طراحي اجزا، ارتعاشات و ديناميک و کنترل را نام برد. در اين رشته زمينه اشتغال و بازارکار مناسبي وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصيل براي دانشجويان محسوس و قابل لمس است.

 2-1 - گرايش مکانيک در حرارت و سيالات

همان‌طور که از نام اين گرايش پيداست مهندسي مکانيک گرايش حرارت و سيالات به مبحث حرارت و مسايل مربوط به سيالات مي پردازد. اين گرايش عمدتا در خصوص حرارت، کار و تبديل انرژي و سيستمهاي انرژي بحث و بررسي دارد. دروس ترموديناميک، انتقال حرارت و مکانيک سيالات از دروس اصلي اين گرايش به شمار مي آيند. اين گرايش در به کاربردن علوم و تکنولوژي، جهت طرح و محاسبه اجزاء سيستم هايي که اساس کار آنها مبتني بر تبديل و انتقال انرژي ، انتقال حرارت و جرم است، به متخصصان کارآيي لازم را مي‌دهد و آنان را جهت کار و  فعاليت در صنايع مختلف مکانيک در گرايش حرارت و سيالات نظير، مولدهاي حرارتي، انتقال سيال،  نيروگاه ها، موتورهاي احتراقي و ...  آماده مي‌سازد. همچنين مسائل مربوط به طراحي، ساخت، اجرا و نگهداري تاسيسات ساختمان (سرمايش، گرمايش، تبريد، توزيع هوا،  انتقال آب، جمع آوري و دفع فاضلاب، سيستمهاي آتش نشاني و کنترل دود و ...)، رآکتورها،  صنايع نفت و گاز ، نيروگاه ها، کارخانجات مختلف ، طراحي توربو ماشين‌ها (ماشين‌هاي دوار همانند توربين‌هاي بخار و گاز، پمپ ها و فن ها ) و تجهيزات تبادل انرژي از قبيل مبدل هاي حرارتي در اين گرايش مورد بحث و بررسي قرار مي گيرند. فارغ‌التحصيلان اين دوره مي‌توانند تا مقطع کارشناسي ارشد و دکتري در داخل و يا خارج از کشور ادامه تحصيل دهند. داوطلبان اين گرايش بايد به دروس رياضي و فيزيک تسلط داشته و با زبان انگليسي آشنا باشند.از جمله دروس مهم اين دوره مي‌توان ترموديناميک، سيالات، انتقال حرارت را نام برد.

 3-1 - گرايش ساخت و توليد

در اين گرايش هدف،تربيت کارشناساني است تا با استفاده و کاربرد فناوري هاي مربوط به ابزارسازي، ريخته‌گري ، جوشکاري، شکل دادن فلزات ، طراحي کارگاه يا کارخانه‌هاي توليدي آماده کار در زمينه ساخت و توليد ماشين‌آلات صنايع (کشاورزي ، نظامي، ماشين‌سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... ) بپردازند.

فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين‌سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع کشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليد ماشين‌آلات، طراحي کارگاه و يا کارخانه توليدي پرداخته و نظارت و بهره‌برداري و اجراي صحيح طرح ها را عهده‌دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيک و مکانيک از آگاهي کافي برخوردار باشند.

دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد روشهاي توليد، طراحي قالبهاي پرس، طراحي قيد و بندها، کار و برنامه‌ريزي با ماشينهاي اتوماتيک، اصول کلي و نحوه کار با ماشينهاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويسهاي صنعتي مي باشد که درصد قابل توجهي از آنها به صورت عملي ارائه مي‌گردد. همچنين در شاخه ماشين افزار گرايش جوشکاري داوطلب آشنايي کامل با انواع روش هاي جوشکاري سنتي و مدرن موجود در صنعت را هم از لحاظ ساختار جوش و هم به صورت عملي مي آموزد. داوطلب بايد از سلامت جسمي برخوردار بوده تا بتواند کارها و فعاليت هاي کارگاهي را به خوبي انجام دهد و استعداد انجام کارهاي فني را داشته باشد.بديهي است انتظار مي رود، با توجه به  طرح مسئله خودکفايي صنايع کشور اين گرايش، داراي بازار کار مناسبي باشد.

2 - ساير گرايش‌هاي خاص مکانيک

مکانيک - دريا

مکانيک - تأسيسات (فعاليت در زمينه سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي و تهويه مطبوع و آتش نشاني و...)

مکانيک - نيروگاه و انرژي

مکانيک - مهندسي خودرو

مکانيک - ماشين آلات کشاورزي

مکانيک - نيروگاه

مکانيک - نگهداري و تعميرات

مکانيک هوا فضا

مکانيک مهندسي پزشکي

 

3- آينده شغلي و بازارکار

کاربرد مهندسي مکانيک در کليه علوم مهندسي به حدي است که هيچ يک از اين علوم را مستقل از مکانيک نمي‌توان تصور نمود. دانش آموختگان مهندسي مکانيک همواره در صنايع جايگاه ويژه‌اي داشته‌اند. بسياري از ايشان هم‌اکنون به عنوان مديران صنايع و يا مهندسان فعال در توليد و يا اعضاي هيأت علمي پژوهشي مراکز علمي کشور مشغول به کار مي‌باشند و توانسته‌اند با شايستگي و خلاقيت، دانش مهندسي خود را در راه نوآوري و پيشرفت و آباداني کشور در عمل به کار گيرنددر تمام کشورها دانش آموخته رشته مهندسي مکانيک فردي است که دانش کافي دارد تا در زمينه هاي گوناگون مهندسي کار کرده و متخصص شود. در حال حاضر دانشجوي توانمند مهندسي مکانيک پس از فارغ‌التحصيلي مشکل کاريابي ندارد چرا که توسعه سخت‌افزاري و رشد مسايل مهندسي ، گرايش به سمت توليدات داخلي و ايجاد فناوري توليد تجهيزات و وسايل در داخل کشور و روي آوردن به خدمات مهندسي ، باعث رشد چشمگير بازارکار مهندسان مکانيک در ايران شده است. يک مهندس مکانيک در حال حاضر در زمينه‌هاي مختلفي فعاليت مي‌کند که از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

در زمينه طراحي

ماشين‌ها و دستگاه‌هايي که هر نوع محصولي را ساخته و بسته‌بندي مي‌کنند.

تجهيزات گردنده مانند پمپ‌ها، فشرده‌سازها (کمپرسورها)، دمنده‌ها، توربوماشين‌ها، توربين‌ها وموتورهاي درون‌سوز

مخازن‌ تحت فشار، رآکتورها، مبادله‌کن‌هاي گرمايي، ديگ‌هاي بخار

سامانه‌هايلوله‌کشي

طراحي اجزا  وسيله‌هاي نقليه مانند خودرو، کاميون، اتوبوس، هواپيما، قطار و...

تجهيزات حمل مواد مانند تسمه‌نقّاله‌ها، روبات‌ها و...

طراحي کنترلر براي سيستمهاي ديناميکي

طراحي سيستم‌هاي تهويه مطبوع و گرمايش و سرمايش در ساختمان ها

 در زمينه تحليل

شکست دستگاه‌ها

بهبود عملکرد و قابليت اطمينان

انتقال گرما

ارتعاشات مکانيکي، آکوستيک

پيزوالکتريک

 

در زمينه آزمايش

آزمايش کيفيت، امنيت و قابليت اطمينانِ فرآورده‌ها، دستگاه‌ها و فرآيندها

 

در زمينه فرآيندهاي ساخت و توليد

فرايندهاي ماشين کاري سنتي

فرايندهاي ماشين کاري غير سنتي

فرايندهاي شکل‌دهي شامل شکل‌دهي ورقي و حجمي

طراحي و ساخت قالبها و قيود

روشهاي اتصال و جوشکاري

عمليات حرارتي

روشهاي ريخته گري

مترولوژي و سيستم‌هاي اندازه گيري

 در زمينه‌هاي نوين

فناوري نانو.

سيستم‌هاي ميکروالکترومکانيکي (حسگري و عملگري)

سيستم‌هاي دارو رساني در ابعاد نانو

سيستم‌هاي سيالات ميکرو و نانو

نانو روباتها

 

4- همکاري با مهندسان ديگر رشته‌ها

همکاري با مهندسان عمران، برق، شيمي و ... به منظور طراحي واحدهاي توليدکننده  انواع فرآورده‌ها وکمک به نصب و  راه اندازي ماشين آلات مختلف در  صنايع.

 

5- مهم‌ترين نرم‌افزارهاي مورد استفاده در مهندسي مکانيک

Catia (نرم‌افزار طراحي قطعات به‌صورت سه‌بعدي 3D CAD/CAM/CAE)

NX (Unigraphics) (نرم‌افزار طراحي قطعات به‌صورت سه‌بعدي 3D CAD/CAM/CAE)

Creo Pro/Engineer)) (نرم‌افزار طراحي قطعات به‌صورت سه‌بعدي 3D CAD/CAM/CAE)

SolidWorks (نرم‌افزار طراحي قطعات به‌صورت سه‌بعدي 3D CAD)

Autodeskinventor (نرم‌افزار طراحي قطعات به‌صورت سه‌بعدي 3D CAD)

AutodeskMechanical Desktop (نرم‌افزار طراحي قطعات به‌صورت سه‌بعدي 3D CAD)

Microstation (نرم‌افزار طراحي قطعات به‌صورت دو بعدي 2D CAD)

AutodeskAutocad (نرم‌افزار طراحي به‌صورت دو بعدي 2D CAD)

Autodesk Autocad Mechanical (نرم‌افزار طراحي مکانيکي قطعات)

Autodesk Autocad MEP (نرم‌افزار ترسيم نقشه تاسيسات ساختمان)

Autodesk Autocad P&ID (نرم‌افزار ترسيم نقشه پايپينگ و ابزاردقيق)

Autodesk Autocad Plant (نرم‌افزار طراحي پلنت)

PowerShape (نرم‌افزار مدلسازي توليد قطعات CAD براي نرم‌افزار PowerMill)

PowerMill (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

MasterCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

SurfCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

EdgeCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

SolidCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

ArtCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

Esprit (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

FeatureCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

SmartCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

TopCAM (نرم‌افزار توليد به کمک کامپيوتر CAM)

TopSolid (نرم‌افزار مدلسازي توليد قطعات CAD براي نرم‌افزار TopCAM)

Ansys (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

Abaqus (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

Comsol)Multiphysics FEMLAB) (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

MSCNastran (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

MSC Patran (نرم‌افزاري براي مدلسازي و ايجاد مدل هندسي براي نرم‌افزار Nastran)

Autodesk Simulation Mechanical Algor)) (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

Adina (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

CosmosWorks (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

MSC Marc (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

Nisa (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

++CSM (نرم‌افزار تحليل تنش به روش اجزاء محدود FEM)

++CAA (نرم‌افزار شبيه‌سازي پديده‌هاي آيروآکوستيکي)

MSC Actran (نرم‌افزار شبيه‌سازي پديده‌هاي آکوستيکي)

MSC Sinda (نرم‌افزار حل مسائل حرارتي پيشرفته به روش اجزاء محدود FEM)

FEHT (نرم‌افزار حل مسائل حرارتي پيشرفته به روش اجزاء محدود FEM)

Fluent (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

Gambit (نرم‌افزاري براي مدلسازي و ايجاد مدل هندسي براي نرم‌افزار Fluent)

+Star-ccm (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

++FLO (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

++CFD (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

FLOW-3D (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

OpenFoam (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

fidap (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

Ansys CFX (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

Autodesk Simulation CFD (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

CosmosFlowWorks (نرم‌افزار تحليل جريان سيال به روش ديناميک سيالات محاسباتي CFD)

MSCAdams (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل سيستمهاي ديناميکي MBD)

Working Model 2D (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل سيستمهاي ديناميکي MBD)

SimWise 4D (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل سيستمهاي ديناميکي MBD)

CosmosMotion (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل سيستمهاي ديناميکي MBD)

Visual Nastran (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل سيستمهاي ديناميکي MBD)

LS-DYNA (نرم‌افزار شبيه‌سازي پديده‌هاي ديناميکي پيچيده مانند ضربه، انفجار،...)

AnsysAutodyn (نرم‌افزار شبيه‌سازي پديده‌هاي ديناميکي پيچيده مانند ضربه، انفجار،...)

MSC Dytran (نرم‌افزار شبيه‌سازي پديده‌هاي ديناميکي پيچيده مانند ضربه، انفجار،...)

Matlab (نرم‌افزار محاسبات رياضي و مهندسي)

Mathcad (نرم‌افزار محاسبات رياضي و مهندسي)

Maple (نرم‌افزار محاسبات رياضي و مهندسي)

Mathematica (نرم‌افزار محاسبات رياضي و مهندسي)

Scilab (نرم‌افزار محاسبات رياضي و مهندسي)

PDMS (نرم‌افزار طراحي پلنت)

PDS (نرم‌افزار طراحي پلنت)

CaePipe (نرم‌افزار طراحي پايپينگ)

AutoPipe (نرم‌افزار طراحي پايپينگ)

AutoPlant (نرم‌افزار طراحي پلنت و پايپينگ)

EES (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل سيستمهاي ترموديناميکي و حرارتي)

CATT2 (نرم‌افزار جداول ترموديناميکي)

Thermo-Calc (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل سيستمهاي ترموديناميکي و حرارتي)

Thermoflow (نرم‌افزار طراحي و شبيه‌سازي نيروگاه‌هاي حرارتي)

CarrierHAP (نرم‌افزار طراحي سيستم‌هاي تهويه مطبوع از شرکت کرير آمريکا)

CADVent (نرم‌افزار طراحي سيستم‌هاي تهويه مطبوع)

MagiCAD (نرم‌افزار طراحي سيستم‌هاي تهويه مطبوع)

Aspen B-Jac (نرم‌افزار طراحي مبدلهاي حرارتي)

Aspen HTFS (نرم‌افزار طراحي مبدلهاي حرارتي)

Aspen HX-Net (نرم‌افزار طراحي مبدلهاي حرارتي)

Aspen EDR (نرم‌افزار طراحي مبدلهاي حرارتي)

HTRI (نرم‌افزار طراحي مبدلهاي حرارتي)

CFTurbo (نرم‌افزار طراحي توربوماشين)

Numeca FINE/Turbo (نرم‌افزار طراحي توربوماشين)

Autodesk Alias Automotive (نرم‌افزار طراحي بدنه خودرو)

GT Suite (نرم‌افزار طراحي موتور خودرو)

Engine Analyzer Pro (نرم‌افزار طراحي موتور خودرو)

CarSim (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل ديناميکي حرکت خودرو)

ADVISOR (نرم‌افزار شبيه‌سازي و تحليل ديناميکي حرکت خودرو)

AirCAD (نرم‌افزار طراحي هواپيما)

SpaceCAD (نرم‌افزار طراحي هواپيما)

XFLR5 (نرم‌افزار طراحي هواپيما)

RcCAD (نرم‌افزار طراحي هواپيما)

Autoship (نرم‌افزار طراحي کشتي)

NavCAD (نرم‌افزار طراحي کشتي)

Shipconstructor (نرم‌افزار طراحي کشتي)

Tribon (نرم‌افزار طراحي کشتي)

Robotics Developer studio (نرم‌افزار طراحي ربات)

Webots (نرم‌افزار طراحي ربات)

Automation Studio (نرم‌افزار طراحي مدارهاي هيدروليک و پنوماتيک)

FestoFluidsim (نرم‌افزار طراحي مدارهاي هيدروليک و پنوماتيک)

Autodesk Simulation Moldflow (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند تزريق پلاستيک)

FLOW-3D THERMOSET (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند تزريق پلاستيک)

Moldex3D (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند تزريق پلاستيک)

Deform (نرم‌افزار آناليز فرايند شکل‌دهي)

Autoform (نرم‌افزار آناليز فرايند شکل‌دهي)

Qform (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند آهنگري)

Procast (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند ريخته‌گري)

Autocast (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند ريخته‌گري)

FLOW-3D CAST (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند ريخته‌گري)

WeldPlanner (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند جوشکاري)

WeldCAD (نرم‌افزار شبيه‌سازي فرايند جوشکاري)

COADE CADWorx (نرم‌افزار طراحي پلنت)

COADE CAESAR II (نرم‌افزار تحليل تنش پايپينگ)

COADE PV Elite (نرم‌افزار طراحي مخازن تحت فشار)

COADE TANK (نرم‌افزار طراحي مخازن ذخيره)

Piping systems fluid flow (نرم‌افزار تحليل جريان پايپينگ)

Pipenet (نرم‌افزار تحليل جريان پايپينگ)

Pipeflow (نرم‌افزار تحليل جريان پايپينگ)

Pipesys (نرم‌افزار تحليل جريان پايپينگ)

Pipesim (نرم‌افزار تحليل جريان پايپينگ)

Pipephase (نرم‌افزار تحليل جريان پايپينگ)

Epanet (نرم‌افزار طراحي لوله کشي منطقه‌اي و شهري)

flow master (نرم‌افزار تحليل جريان کانال)

MSK Channel (نرم‌افزار تحليل جريان کانال)

Flow 3D (نرم‌افزار تحليل جريان کانال)

HEC-RAS (نرم‌افزار تحليل جريان کانال)

Primavera (نرم‌افزار مديريت و کنترل پروژه)

MS Project (نرم‌افزار مديريت و کنترل پروژه)

Minitab (نرم‌افزار کنترل کيفيت آماري)


جدول شماره 1: تعداد دانشجويان مشغول به تحصيل و فارغ التحصيل

مقطع

تعداد دانشجو مشغول به تحصيل 1392

تعداد دانشجو فارغ التحصيل تا سال 1392

دختر

پسر

مجموع

دختر

پسر

مجموع

کارداني جوشکاري

15

70

85

75

360

435

کارداني ماشين ابزار

20

65

85

95

330

425

کارشناسي مکانيک

15

60

75

25

100

125

کارشناسي ارشد مکاترونيک

0

6

6

0

11

11

 

جدول شماره 2 : اعضاي هيات علمي گروه مکانيک

نام و نام خانوادگي

مرتبه

سمت

رشته و گرايش

پست الکترونيک

محمد رضا محمدآبادي

دانشيار

معاونت حوزه مالي و پشتيباني

دکتراي ژنتيک  (بيو تکنولوژي)

mrm@uk.ac.ir

سعيد صابري

مربي

عضو هيات علمي

دکتراي مکانيک (ساخت و توليد)

 

محمد جعفريان

مربي

سرپرست حوزه معاونت آموزشي

کارشناسي ارشد مکانيک        (تبديل انرژي)

jaafarian_mohammad@bam.ac.ir

محمد احسان کاظميان

مربي

سرپرست گروه مکانيک

کارشناسي ارشد مکانيک        (تبديل انرژي)

m.kazemian@bam.ac.ir

فرهاد محسني فر

مربي

عضو هيات علمي

کارشناسي ارشد متالورژي

 

هادي فرزان

بورسيه

بورسيه دکترا

دانشچوي دکتراي مکانيک        (تبديل انرژي)

 

عليرضا وحيدي

مربي

 

کارشناسي ارشد کشاورزي

 


 

جدول شماره 3 : اعضاي کارمند گروه مکانيک

نام و نام خانوادگي

سمت

پست الکترونيک/شماره تماس

مهديه فرزان

کارشناس بخش

42216299

محمدحسين حميدي

کارشناس کارگاه

42216299

فاطمه دريجاني

کارشناس آزمايشگاه

42216299

 

 

 

از امکانات آموزشي گروه مکانيک مي توان به کارگاه ها و آزمايشگاه هاي زير اشاره نمود:

آزمايشگاه ها

کارگاه ها

آزمايشگاه سيالات

کارگاه جوشکاري و ورقکاري

آزمايشگاه انتقال حرارت

کارگاه فلزکاري و برشکاري

آزمايشگاه هيدروليک و پنيوماتيک

کارگاه الکتريسيته صنعتي

آزمايشگاه برق

کارگاه ماشين ابزار

آزمايشگاه فيزيک

کارگاه رسم فني

آزمايشگاه مقاومت مصالح

کارگاه کامپيوتر و طراحي

 


کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به مجتمع آموزشی بم می باشد
Copyright @2012-2017 Bam University. All rights reserved.